Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Narada w MKiDN dotycząca wisu młynów papierniczych na listę UNESCO

29.05.2024

W Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się narada w sprawie prac nad przygotowaniem dokumentacji dotyczącej zgłoszenia historycznych młynów papierniczych z Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch na listę UNESCO. W spotkaniu, które miało miejsce 28 maja br., uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Ochrony Zabytków pod kierunkiem wicedyrektora Jakuba Wiśniewskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ICOMOS Polska oraz naszego muzeum.

Potwierdzono, że prace nad projektem będą koordynowane przez Polskę. Przedstawiciele ministerstw z wymienionych wyżej krajów, zajmujący się współpracą z Komitetem UNESCO, będą realizować zadania od strony formalno-proceduralnej. Eksperci działający pod kierownictwem prof. Bogusława Szmygina będą zajmowali się przygotowaniem nominacji. Nasze muzeum pod kierunkiem dyr. Macieja Szymczyka będzie koordynowało współpracę z pozostałymi młynami papierniczymi z Velkich Losin (Czechy), Homburga i Niederzwönitz (Niemcy) oraz Capellades (Hiszpania) i Pescii (Włochy). Nominacja wstępna zostanie przygotowana do września 2025 roku, po czym rozpoczną się prace nad właściwą nominacją.

Jednocześnie uznano, że wspólne zgłoszenie projektu przez Polskę, Czechy, Niemcy, Hiszpanię i Włochy na krajowe listy informacyjne UNESCO jest znaczącym sukcesem muzeum, w którym opracowano koncepcję wpisu kilku europejskich młynów papierniczych na listę UNESCO. To również niebagatelne osiągnięcie Polski, gdyż cały międzynarodowy projekt będzie koordynowany przez nasz kraj.