Polskie symbole narodowe – warsztaty
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Papiernictwa udostępnia zwiedzającym wystawę „Waluta Niepodległej”. Oprócz pieniędzy tego okresu, ekspozycja prezentuje również ozdoby o charakterze patriotycznym: broszki, przypinki, bransoletki, zawieszki itp. Część z nich nawiązuje do symboliki doby powstania styczniowego. W czasie zrywu narodowego, Polacy walczący o niepodległość kraju bardzo często komunikowali swoje przywiązanie do idei wyzwoleńczej. Jednym z jego przejawów było noszenie biżuterii, która w alegoryczny sposób kodowała wartości: wiary, nadziei i miłości. Biżuteria patriotyczna przybierała więc formę krzyża, kotwicy i serca. Elementy te zostały wykorzystane w programie edukacyjnym towarzyszącym wystawie.
W dniach 15-26 października do udziału w zajęciach zaproszone zostały przedszkolaki, młodzież szkolna oraz wychowankowie lokalnych domów dziecka. Pod okiem instruktorów ze stowarzyszeń kół gospodyń wiejskich, emerytów oraz Stowarzyszenia Dolnośląskich Artystów, młodzi warsztatowicze wzięli udział w zajęciach rękodzielniczych, podczas których samodzielnie wykonali polskie flagi w technice filcu, rzeźbili w glinie i mydle oraz tworzyli papierowe reliefy o charakterze patriotycznym.
W części teoretycznej, kurator wystawy Jan Bałchan, zapoznał zainteresowanych z historią czasów tworzenia naszej państwowości. Program lekcji koncentrował się wokół wszelkich przejawów idei niepodległościowej, która znalazła swoje odzwierciedlenie m. in. na banknotach ze wspomnianego okresu oraz artefaktach i obiektach rzemiosła artystycznego.
Z oferty skorzystało 410 osób.
Wystawa dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.