Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Malarstwo japońskie Sumi-E Małgorzaty Olejniczak

22.02.2012

Promocją kultury japońskiej na ziemi kłodzkiej zajmuje się m.in. Małgorzata Olejniczak. Studiując biografię artystki nie sposób oprzeć się wrażeniu, że czerpie ona z życia „pełnymi garściami”.

W 1992 roku uzyskała dyplom magisterski dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez 7 kolejnych lat kontynuowała studia w zakresie muzyki dawnej w Paryżu. W międzyczasie rozpoczęła podróżowanie po świecie, łącząc tę przyjemność z pracą, gdyż w 2000 r. została stewardessą w szwajcarskich liniach lotniczych SWISS. Podróżowanie stało się doskonałą okazją do realizowania kolejnej pasji, jaką dla Pani Małgorzaty jest fotografia. Jednak tematem wystawy czasowej „Piękno i przemijanie. Filozofia w czerni i bieli”, której wernisaż odbył się 22 lutego,  było malarstwo sumi-e, którego M. Olejniczak uczyła się w latach 2002-2004 w Tokio.

Sumi-e, przez wielu nazywane sztuką cierpliwości, to czarno-białe przedstawienie świata, mające jednak swoje uzasadnienie w filozofii. Ta medytacyjna forma malowania czarnym tuszem po papierze narodziła się w Chinach w VI wieku. Jak zapewnia Małgorzata Olejniczak: „ … jest idealnym ćwiczeniem dla tych, którzy szukają drogi do poznawania swoich własnych granic, rozwijania cierpliwości, dyscypliny i uważnego pielęgnowania przemijającego tak szybko entuzjazmu”. Podczas wernisażu Pani Małgosia zaprezentowała narzędzia do sumi-e. Ekspozycja czynna była do 23 marca. Miłośnikom kultury japońskiej polecamy także strony internetowe Małgorzaty Olejniczak www.terrasudeta.com oraz www.mo-atelier.com