Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Luminosity – twórczość Anny Bem-Boruckiej w Galerii sztuki papieru

06.10.2024

W muzealnej Galerii sztuki papieru, można obecnie podziwiać wystawę pt. „Luminosity”, prezentującą twórczość rzeźbiarki, Anny Bem-Boruckiej. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 5 października, o godz. 17:00 w siedzibie muzeum. 

„nie lubię mówić o własnej twórczości, o moich poszukiwaniach, tym, co uważam za istotne w kreacji jest sam proces, synergiczne doświadczenia powstające „pomiędzy” a może bardziej na styku
różnych, na pozór odległych od siebie światów, gier, kultur, cywilizacji, rzeczywistości. Wzajemne przenikanie, zmienność, ciągłe eksperymentowanie, nieustający ruch jako sposób wyrażania wszystkiego czego nie da się wyrazić. Od zawsze twórczość leży w najgłębszej naturze człowieka, to sięganie do tego co było z jednoczesnym dodawaniem swojego. Nieprzerwany monolog rozpisany w czasie, poszukujący tajemnicy, ciszy, wsłuchania się w samego siebie, ciągłego budowania spokoju wewnętrznego. W dzisiejszym, nomadycznym świecie konfliktów i migracji tworzenie jest nie tylko estetyczną kreacją, ale bywa też miejscem mieszania się czy wpływania na siebie wielu odmiennych kultur, konwencji i dyscyplin, historii, ekonomii, polityki, terenem prowokacji i przekraczania, sferą, na którą oddziałują różne idee i dziedziny życia człowieka. Przy tej obfitości, konwergencji, entropii, szumie, rudymentem dla artysty staje się umiejętność wyboru tego co najistotniejsze do wybrzmienia…” – tak o swych artystycznych ścieżkach opowiada autorka prezentowanej w Galerii sztuki papieru wystawy – Anna Bem-Borucka – rzeźbiarka.

Artystka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby oraz na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filozofii. Od dyplomu zawodowo związana z gdańską Uczelnią, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach i sympozjach w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania, Gruzja, Armenia, Kanada, Indie, Grecja, Szwecja, Stany Zjednoczone, Rosja, Izrael, Jordania, Wielka Brytania, Ukraina, Czechy, Węgry, Rumunia, Mołdawia, Malta, Maroko).

Na ekspozycji pokazane zostały prace z różnych dziedzin sztuki, które z powodzeniem uprawia artystka, łącząc ściśle ze sobą rzeźbę, rysunek oraz fotografię. Anna Bem-Borucka czerpie w swojej twórczości inspiracje z doświadczenia, szuka metafory, archetypu oraz powiązań powstających pomiędzy. Zadaje pytania, czy to, co powstaje jest reminiscencją oraz echem rzeczy minionych, starając się odkryć nieodkryte. Artystycznej wypowiedzi towarzyszą starannie dobrane materiały w postaci japońskiej bibuły, nepalskiego papieru czerpanego, czy polodowcowego granitu, na które artystka nanosi rysunki lub żłobi setki przecinających je linii. To hiperboliczne przedstawienie przestrzeni, która zdaje się być nieskończonością, a w rzeczywistości jest drogą ku wyzwoleniu z jej materialnej dosłowności. Percepcję tę wzmacnia monumentalność prac, które same w sobie zdają się być nieustannie rezonującym niczym dźwięki, światłem.  

Kuratorem wystawy jest Dagmara Kacperowska. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 11 stycznia 2025 r.