Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Krawędź – wystawa twórczości Marii Matyi-Rozpary

16.01.2024

Serdecznie zapraszamy na wystawę sztuki papieru pt. „Krawędź”, którą otworzyliśmy 12 stycznia 2024 r. Wystawa prezentuje twórczość urodzonej w Zatorze Marii Matyi-Rozpary, doktora sztuki. Artystka porusza się w dziedzinie malarstwa, papieru unikatowego, instalacji site-specific, rysunku i projektowania. W swej twórczości podejmuje tematy związane z chrześcijaństwem, kondycją ludzką, przemijaniem i pamięcią.

Tak o wystawie pisze Ewelina Sobczyk-Podleszańska, autorka albumu „Słynne muzea i galerie”:

Nowa wystawa Marii Matyi-Rozpary nosi tytuł „Krawędź”. Etymologia wywodzi jego znaczenie od słowa „krawać”, czyli kroić, ale to oznacza również nadawanie kształtu i poszukiwanie formy. Jednocześnie słowo to oznacza kraniec, koniec czegoś i konieczne zetknięcie się z czymś innym. Wyjątkowo pojemna więc to nazwa ekspozycji, sugerująca, ale nienarzucająca, zakładająca szacunek do odbiorcy i zapraszająca go do samodzielnej indywidualnej pracy nad odczytywaniem prezentowanych obiektów. Nieprzypadkowo wystawa ma miejsce w dusznickiej instytucji, bowiem głównym materiałem, który wykorzystuje Maria Matyja-Rozpara jest papier. Mimo, że obecny w życiu codziennym tak często,  pełni w nim głównie użytkowe funkcje, co powoduje, że najczęściej nie dostrzegamy jego wyjątkowości. Również w tradycyjnym, potocznym odbiorze technik artystycznych papier nie był odbierany jako materiał szlachetny – „podobrazie” do pasteli czy grafik nie zasługiwało na taką wartość jak szlachetne drewno czy płótno. Cóż, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, że papier może być pochodną tych materiałów. Tymczasem papier bardzo często jest i nośnikiem i materialnym świadectwem idei – nieraz tych najważniejszych, decydujących o porządku świata. Jako substancja pochodzenia organicznego zawiera w sobie jego strukturę zapisaną w każdej najmniejszej cząstce. W przypadku tej wystawy papier jest zarówno materiałem plastycznym jak i przekazem ideowym choć nie jest podany wprost, jako zapis. Ekspozycja w dużym stopniu ma charakter odwołujący się do świata symboliki chrześcijańskiej. Jest świadectwem jej przeżywania, ale również dialogiem z tradycyjnymi jej formami i próbą przełożenia na nowy, włączający język (…). Oglądając kolejną już ekspozycję prac Marii Matyi-Rozpary można snuć rozważania nad tym, co niektórzy nazywają potęgą wizerunków – w jaki sposób są obecne w naszym życiu, w jaki sposób na nas oddziałują? Na ile potrzebne są idei? Albo jej próbie zrozumienia czy przeżycia? Czy zatrzymalibyśmy się nad tymi problemami gdyby nie artyści? Wystawy takie jak ta pozwalają się zatrzymać, odetchnąć, dać sobie przestrzeń na refleksje.

Kuratorką wystawy jest Dorota Zielińska-Pytlowany. Ekspozycję można zwiedzać do 13 czerwca 2004 r. Zapraszamy.

Katalog wystawy:

Fotorelacja z wernisażu