Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy w obiektywie Barbary Górniak

30.04.2015

Powstałe w XVII w.  na Dolnym Śląsku świątynie są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Ich nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), na mocy którego cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech kościołów. Budowę świątyń obwarowano wieloma zastrzeżeniami, m.in. miały powstać w ciągu jednego roku, do ich budowy można było użyć jedynie materiałów nietrwałych. Nie mogły mieć też dzwonów. Z trzech wybudowanych przez Luteran kościołów do naszych czasów dotrwały dwa, trzeci zbudowany w Głogowie spłonął w XVIII wieku

W 2001 roku kościoły w Świdnicy i Jaworze  zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na przekór nienawiści i sporom powstały wyjątkowe obiekty, które nie mają  sobie  równych nie tylko w architekturze Śląska. Konstrukcja kościołów przetrwała i jest efektem pracy najwspanialszych architektów, artystów i mistrzów różnych rzemiosł. Od zewnątrz oba kościoły wyglądają skromnie. Bryła przypomina powiększoną wersję dworu. Natomiast niepowtarzalne, pełne artyzmu wnętrze urzekają od ponad trzystu pięćdziesięciu lat.

To piękno wydobyła za pomocą aparatu fotograficznego Barbara Górniak. Autorka  ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Wyższym Studium Fotografii  AFA  we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przyrodniczą, portretową, subiektywną. Inspiracje do powstania obrazu fotograficznego czerpie z wnikliwej obserwacji codzienności. W centrum zainteresowań dominuje dążenie do zobrazowania przeżyć i doznań.

Wystawa Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku zapewnia nie tylko przeżycia duchowe. Wyzwala w dużej mierze zainteresowanie  historią, inspiruje do intelektualnych rozważań.

Wernisaż miał miejsce 29 kwietnia, uświetnił go występ zespołu wokalnego „Piú Mosso”. Patronat honorowy nad wystawą objął biskup luterański Waldemar Pytel. Jej komisarzem jest Ewa Kłonowska. Ekspozycja prezentowana będzie do 21 czerwca br.