Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Konkurs na Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska – pierwsza nagroda dla naszego muzeum

23.10.2024

Prowadzone w Muzeum Papiernictwa badania dziejów młynów papierniczych oraz fabryk branży papierniczej zdobyły pierwsze miejsce w konkursie Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska, w kategorii projekty naukowo-badawcze.

Badania dziejów papiernictwa prowadzimy od wielu lat. Jednak w 2023 r. uruchomiliśmy portal internetowy www.papiernie.pl w którym udostępniamy wyniki naszych badań. Portal ten powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Papierników Polskich. Tu nasze ukłony dla Leszka Goetzendorf-Grabowskiego, który przed pięcioma laty wysunął pomysł upamiętniania nieistniejących już fabryk papieru. Miejsca związane z wytwarzaniem papieru: zapomniane młyny papiernicze, celulozownie, fabryki ścieru, tektury i dawne papiernie oraz istniejące do dziś zakłady papiernicze zostały zamieszczone na dostępnej w internecie mapie papierni. Dziś widnieje na niej ponad 450 obiektów związanych z przemysłem papierniczym. Są to nieistniejące młyny papiernicze m.in. w Prądniku Czerwonym, Wrocławiu, Legnicy, Lublinie, ale również działające do dziś nowoczesne wytwórnie papieru w Kostrzynie, Ostrołęce, Świeciu, Kwidzynie i Warszawie (PWPW). Mapa nie jest zamknięta: będą na niej nadal zamieszczane kolejne fabryki, a wraz z postępem badań historycznych również młyny papiernicze o których w literaturze brakuje informacji.

Projekt jest wspólnym osiągnięciem Muzeum Papiernictwa i Stowarzyszenia Papierników Polskich i trudno byłoby go zrealizować bez życzliwości Pani dyr. SPP dr inż. Katarzyny Godlewskiej. Został zrealizowany przez zespół: Maciej Szymczyk, Karolina Dyjas, Marcin Wyszyński, Leszek Goetzendorf-Grabowski we współpracy z Joanną Pietruszewską. W latach 2019-2021 przy realizacji mapy współpracował z nami Jan Bałchan.

Pierwsza nagroda dla naszej mapy papierni w tak prestiżowym konkursie to duże wyróżnienie, ale także potwierdzenie, że warto prowadzić badania naukowe oraz skutecznie popularyzować ich wyniki.