Koło Przewodników Sudeckich z wizytą w muzeum

22.04.2022

Po południu, 20 kwietnia do naszego muzeum przybyli przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK Ziemi Kłodzkiej.

Gości przyjęli Izabela Mieczkowska i Maciej Szymczyk. Na początku wizyty przewodnicy zwiedzili udostępnioną w ubiegłym roku wystawę stałą „Komnaty dusznickich papierników” oraz wystawę czasową „Papierowe haiku”. Jednak głównym celem spotkania było szkolenie na temat zasad udostępniania muzealnych ekspozycji zwiedzającym oraz przekazanie informacji o planach wystaw i wydarzeń kulturalnych na najbliższe miesiące. Duże zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące postępów w przygotowywaniach do wpisu dusznickiej papierni na listę UNESCO. Przy okazji dyr. Maciej Szymczyk w krótkiej prezentacji przybliżył przewodnikom dzieje papiernictwa na ziemi kłodzkiej; z badań przeprowadzonych przez muzeum wynika, że na naszym terenie oprócz dusznickiej papierni było ponad 30 fabryk papieru, tektury i ścieru. Wg uzgodnień poczynionych z prezesem Koła Bartoszem Palejem, temat ten będzie przedmiotem dłuższej prelekcji na początku przyszłego roku.