Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Kolejny sukces Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

25.01.2014

Zespół projektowy w składzie: mgr Joanna Seredyńska, mgr Agnieszka Chudziak, mgr Katarzyna Skowron, mgr inż. Karolina Wołoszyn-Cymbalista realizuje zadanie pn. „Duszniki – Zdrój, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (XVII i XVIII w.) ochrona i zabezpieczenie zabytkowego kompleksu – Etap – V system przeciwpożarowy, antywłamaniowy i instalacja odgromowa”, na które Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju otrzymało dofinansowanie w kwocie 200 tys. złotych w ramach Programu Operacyjnego MKiDN Dziedzictwo kulturowe, Priorytet 1 Ochrona zabytków.

Celem projektu jest:

  • aktywna ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego poprzez zabezpieczenie zabytkowego młyna papierniczego – Pomnika Historii,
  • zachowanie unikatowego zabytku, jedynego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie przykładu zabytkowego budownictwa przemysłowego w celu nieprzerwanego udostępniania dla celów publicznych,
  • zabezpieczenie przeciwpożarowe, antywłamaniowe, odgromowe zabytkowego kompleksu Muzeum Papiernictwa poprzez zastosowanie innowacyjnych systemów dedykowanych zabytkom drewnianym.

Projekt zakłada budowę systemów bezpieczeństwa dedykowanych zabytkowym obiektom drewnianym i jest V etapem projektu mającego na celu ochronę i zabezpieczenie  młyna papierniczego.  W tym etapie planuje się wykonanie instalacji SAP, SSW w budynku suszarni. Projekty systemów w tej części kompleksu muzealnego ujęte zostały w projekcie „Przebudowy i zmiany sposobu eksploatacji pomieszczeń budynku suszarni w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju” i wykonane zostaną równolegle z koniecznymi robotami budowlanymi. W tym etapie zakłada się także montaż instalacji odgromowej w budynku suszarni i budynku głównym składających się na kompleks muzealny. Aby zapewnić ochronę wszystkich obiektów konieczne jest przygotowanie dokumentacji projektowej, a w dalszych etapach wykonanie w/w instalacji SAP i SSW również w budynku głównym z 1605 r. Stworzony zostanie ponadto projekt systemu gaszenia mgłą (zewnętrznego i wewnętrznego), który jako jedyny system, w drewnianym zabytku o niskiej szczelności, jest w stanie zapewnić maksymalną ochronę przeciwpożarową przy zachowaniu maksymalnej ochrony zbiorów.