Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Kolejny krok w staraniach o wpis dusznickiej papierni na listę UNESCO

21.12.2013

Z nieukrywaną satysfakcją informujemy, że 19 grudnia podczas XLIV Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podjęto uchwałę wyrażającą poparcie dla starań Muzeum Papiernictwa o wpisanie młyna papierniczego na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO! Uchwała jest rezultatem wieloletnich starań dyrekcji dusznickiego muzeum o podniesienie rangi naszej papierni, zaliczanej do najcenniejszych w świecie poprzemysłowych obiektów, odgrywającej zarówno w przeszłości jak też współcześnie znaczącą rolę kulturotwórczą.

Dziś na liście UNESCO znajduje się 981 obiektów, z czego w Polsce jedynie 14 (m.in. kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, zespoły starych miast w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Zamościu, drewniane kościoły południowej Małopolski). Z dolnośląskich skarbów architektury na tę listę zdołano wpisać dotąd tylko kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze (jako jedną pozycję) i Halę Stulecia we Wrocławiu.

W uzasadnieniu uchwały Sejmiku czytamy, że Radni uznają dusznicki młyn papierniczy za „unikatowy w skali Europy zabytek techniki” oraz potwierdzają tym samym jego „wartość historyczną, architektoniczną i kulturową dla Dolnego Śląska”.

Uchwała Sejmiku jest ważnym krokiem umożliwiającym naszemu muzeum złożenie wniosku o wszczęcie procedury oceniającej nasz obiekt. Jeśli uda się przebrnąć przez skomplikowaną i długotrwałą procedurę, szacujemy że starania o wpis na listę UNESCO mogą trwać nawet 10 lat.