Jubileuszowy Rocznik Muzeum Papiernictwa
Pod koniec 2016 r. został wydany X tom Rocznika Muzeum Papiernictwa. Nad jubileuszowym zeszytem patronat objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. To będący źródłem ogromnej satysfakcji dowód zainteresowania naszymi przedsięwzięciami naukowymi oraz działaniami Muzeum Papiernictwa. Wyrażamy nadzieję, że rocznicowy prezent przyczyni się do dalszego upowszechnienia Rocznika wśród muzealników i osób zainteresowanych muzeami.
Z okazji jubileuszu warto kilka zdań poświęcić rozwojowi naszego pisma. Stało się ono istotnym narzędziem dla nas w popularyzowaniu wiedzy o dziejach papiernictwa, historii i znaczenia dusznickiego młyna papierniczego, historii Dusznik-Zdroju oraz roli Muzeum Papiernictwa na mapie polskiej kultury. Łącznie w dziesięciu tomach ukazały się 52 artykuły naukowe, 10 opracowań dokumentów i materiałów źródłowych, 10 recenzji, 10 relacji i artykułów poświęconych wspomnieniom oraz 17 opracowań o charakterze kronikarskim. W pierwszych 4 tomach pisma wydrukowaliśmy Słownik papierników śląskich – dzieło niezwykle ważne dla badaczy nie tylko dziejów papiernictwa, ale również innych dziedzin wytwórczości i życia społecznego na obszarze Śląska. Dzięki walorom naukowym publikowanych opracowań, Rocznik Muzeum Papiernictwa znalazł się na prowadzącej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego liście periodyków mających znaczenie dla parametryzacji pracowników nauki. Pismo posiada własną stronę internetową, na której można znaleźć informacje dla potencjalnych autorów publikacji, ale również tomy archiwalne. Od początku swego istnienia współpracujemy w sprawach naukowych z drem Piotrem Pregielem i Rainerem Sachsem, przez 5 lat cieszył się wsparciem prof. Gottfrieda Schweizera, a od 2 lat doc. Ondřeja Felcmana.
W bieżącym tomie zamieszczamy 5 artykułów naukowych. 3 z nich dotyczą tematów związanych z papiernictwem, a 2 z dziejami Dusznik-Zdroju. Pierwszy artykuł został nadesłany przez prof. Rafała Eysymontta. Autor poddał analizie poszczególne części papierni pod kątem ich datowania oraz ustalenia wartości historycznej i artystycznej. Opracowanie to należy zaliczyć do milowych kroków w kierunku poznania dziejów dusznickiego młyna papierniczego. Adam Szeląg w swoim artykule omawia portrety dusznickich papierników. Wywód pozwala poznać wiele istotnych szczegółów z życia dawnych właścicieli dusznickiego młyna, co ma dla nas szczególnie duże znaczenie. Trzeci tekst, opracowany przez Macieja Szymczyka, dotyczy dziejów fabryki papieru w Młynowie nieopodal Kłodzka. Ten znajdujący się dziś w ruinie zakład niegdyś był jednym z ważniejszych producentów papieru na Śląsku. Kolejne artykuły dotyczą dziejów Dusznik-Zdroju. Ewa Grochowska omawia pomnik maryjny z dusznickiego rynku, a Marcin Dziedzic i Waldemar Zieliński zapraszają na wędrówkę po dziejach fotografii w Dusznikach-Zdroju, przybliżając sylwetki fotografów profesjonalistów działających w naszej miejscowości przed 1945 r.
W kolejnych działach pisma znalazło się opracowanie materiałów archiwalnych, relacje i wspomnienia oraz kronika Muzeum Papiernictwa z najważniejszymi wydarzeniami z 2015 r.
Wydanie X tomu zostało dofinansowane przez Gminę Duszniki-Zdrój. Dziękując władzom miasta za wsparcie naszych działań, wyrażamy nadzieję na dalsze zaangażowanie w realizację muzealnych projektów.