Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Józef Gielniak i laureaci konkursu jego imienia

21.02.2024

W sali wystaw czasowych naszego muzeum prezentujemy prace laureatów Konkursu im. Józefa Gielniaka. Konkurs organizowany jest od przeszło 40 lat przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. 

Wystawę otworzyliśmy w piątek 1 marca przy udziale licznie zgromadzonej publiczności. W otwarciu uczestniczyły gościnie z Jeleniej Góry: dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Julita Izabela Zaprucka, jej zastępczyni Aneta Sikora-Firszt oraz kuratorka wystawy Helena Skwarek. Z Wrocławia przyjechała wicedyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Marlena Kamińska. Dusznicki samorząd reprezentowali p.o. burmistrz Przemysław Kuklis oraz przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej Dusznik-Zdroju Krystyna Cieślak.

Józef Gielniak (1932-1972) – przez poczytny portal artystyczny „Niezła sztuka” nazwany czarodziejem linorytu. Choć w kręgu jego zainteresowań na początku drogi twórczej znalazła się głównie akwarela i rysunek, później jego zamiłowaniem rzeczywiście stał się linoryt. Tematem przewodnim twórczości artysty było sanatorium „Bukowiec”, koło Jeleniej Góry, w którym leczył się i pracował. Podczas pobytu w sanatorium stworzył 53 linoryty, 9 monotypii, 4 mezzotinty, 2 akwaforty oraz 37 rysunków i szkiców. Był również twórcą 17 ekslibrisów.

Komplet genialnych prac artysty, płyty miedziorytnicze, a także liczne pamiątki po artyście, w tym jego księgozbiór, stanowią obecnie własność Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Od 1977, dla uczczenia pamięci twórcy, muzeum organizuje Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Choć od początku głównym wymogiem konkursu było wykonanie linorytu, w późniejszych edycjach dopuszczono dzieła we wszystkich technikach druku wypukłego. Konkurs latami zyskiwał coraz większą popularność, również wśród artystów z zagranicy. I choć przez ten długi okres wciąż ewoluował, niezmienna pozostała jego główna idea – uhonorowanie pamięci Józefa Gielniaka jako wybitnego polskiego artysty grafika. Sama inicjatywa stanowi doskonałą promocję dla Muzeum Karkonoskiego, a także całego regionu. Dzięki niej muzeum tworzy wspaniałą kolekcję współczesnej grafiki wykonanej w technice druku wypukłego – prace nagrodzone i wyróżnione przez jury, składające się z wybitnych polskich artystów grafików, stają się własnością muzeum w Jeleniej Górze. Część z nich prezentowana jest na wystawach pokonkursowych w siedzibie muzeum. Teraz natomiast, dzięki współpracy Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Papiernictwa, prace z dwóch ostatnich edycji konkursu podziwiać można właśnie w murach dusznickiego młyna papierniczego. Na ekspozycji, oprócz prac pokonkursowych, prezentowana jest większość płyt linorytniczych, księgozbiór, kalendarze oraz inne pamiątki po artyście.

W Muzeum Papiernictwa wystawę zorganizowała Dagmara Kacperowska. Wernisaż uświetnił występ skrzypaczki Switlany Andruszczuk.

 

Relacja z wernisażu: