Ikony – prelekcja Agnieszki Mróz

29.12.2022

W naszym muzeum, 20 grudnia, mieliśmy przyjemność otworzyć wystawę Agnieszki Mróz, która zajmuje się tworzeniem przepięknych ikon. Teraz natomiast zapraszamy na prelekcję, podczas której artystka opowie o swojej twórczości oraz procesie w jakim powstają te wyjątkowe działa sztuki. Prelekcja odbędzie się 30 grudnia (piątek), o godz. 17:00 w siedzibie muzeum.

Ikona z założenia jest obrazem sakralnym przedstawiającym wyobrażenia świętych. Te, które są dziełem Agnieszki Mróz, są wykonane techniką tempery jajecznej, której szczytowym okresem rozwoju była epoka średniowiecza. Technika ta bazuje na wykorzystaniu naturalnych składników – od pigmentów po spoiwo, którym jest żółtko jajka, a także wino, ocet bądź piwo. Ikony powstają zazwyczaj na lipowych deskach pokrytych klejem króliczym i kredą.

Agnieszka Mróz jest urodzoną w 1994 r. mieszkanką Nowej Rudy. W 2020 r. ukończyła dyplomem szkołę pisania ikon we Wrocławiu, od tego czasu działając na pograniczu ikony tradycyjnej i współczesnej. Pracuje w technice tempery jajecznej.

Serdecznie zapraszamy.