Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Papiernictwa

10.09.2013

Idea prezentacji dziedzictwa, które na co dzień nie jest udostępniane turystom, zrodziła się w połowie lat 80. XX w. we Francji.  Z inicjatywy tego kraju w 1991 r. Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD). Obecnie imprezy pod tym znakiem odbywają się w niemal wszystkich krajach na naszym kontynencie.

W Polsce po raz pierwszy przedsięwzięcie zorganizowano w 1993 r. Obecnie krajowym koordynatorem imprezy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który każdego roku określa przewodni temat; przykładowo 2 lata temu były to „Kamienie milowe”, a w ubiegłym roku „Tajemnice codzienności”. W 2013 r. przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.

Muzeum Papiernictwa współorganizuje Europejskie Dni Dziedzictwa od pierwszych lat XXI wieku. Staramy się prezentować nie tylko tematy związane z naszym młynem papierniczym i papierem, ale również drążymy dzieje Dusznik-Zdroju, korzystając często z wiedzy i doświadczenia zaprzyjaźnionych osób, będących autorytetami w zakresie historii tego miasta. Koordynatorem imprezy z ramienia muzeum jest Dagmara Kacperowska.

Tegoroczna edycja EDD w Dusznikach-Zdroju była wyjątkowa, gdyż trwa aż 2 dni. W sobotę 14 września miała charakter międzynarodowy – nasze Muzeum zwiedziło ponad pół tysiąca Czechów.

W niedzielę 15 września w Dworku Chopina wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich przedstawiliśmy ważne wydarzenia z dziejów Dusznik. Chcąc się wpisać w hasło „Nie od razu Polskę zbudowano” poszukiwaliśmy polskich wątków, a ważnym elementem, który jeszcze w czasach niemieckich skłaniał wielu naszych rodaków do przyjazdu do Bad Reinerz był tutejszy zdrój. Jego historię przedstawił Ryszard Grzelakowski – prezes Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju. Polskie tradycje w tej miejscowości zaczął budować pobyt na kuracji Fryderyka Chopina – o okolicznościach wydarzeń z 1826 r. opowiedział Jan Bałchan – kustosz w Muzeum Papiernictwa. Najważniejszym przedsięwzięciem nawiązującym do pobytu Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju jest realizowany nieprzerwanie od 1946 roku  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – to przedsięwzięcie przedstawił sam prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich Andrzej Merkur. W przerwach pomiędzy prelekcjami można było wysłuchać muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu młodej utalentowanej pianistki Klary Jachimczak.

Zainteresowanie EDD okazało się bardzo duże; prelekcji i muzyki w niedzielne popołudnie wysłuchało blisko 200 osób.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa
http://www.tvklodzka.pl/site/telewizja/1/1/4/1147/n.html