Europejskie Dni Dziedzictwa w młynie papierniczym
Za nami kolejna, szczególnie ważna, bo 30. już edycja dorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas których za darmo możemy korzystać z rozmaitych atrakcji przygotowanych między innymi przez instytucje kultury. Tym razem hasło przewodnie inicjatywy brzmiało: Połączeni dziedzictwem. W ramach EDD muzeum zaprosiło chętnych na warsztaty Chigiri-e oraz prelekcję pt. Z Echizen do Dusznik-Zdroju, która wygłoszona została przez Joannę Kokoć, która opowiedziała o japońskich tradycjach czerpania papieru.
Joanna Kokoć jest inicjatorką sprowadzenia do muzeum oryginalnego japońskiego warsztatu papierniczego. Wiedzę o washi – japońskim papierze czerpanym, Joanna Kokoć zdobywała w Pracowni Badań i Konserwacji Dzieł Sztuki i Orientu, w czasie międzynarodowych szkoleń i bezpośrednio od samych mistrzów papiernictwa podczas podróży do Japonii. W centrum jej zainteresowań pozostaje wioska papiernicza w Echizen. Zawodo związana jest z Muzeum Narodowym w Poznaniu, w którym pełni funkcję kierownika Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych. Jest również autorką prezentowanej w muzeum wystawy oraz książki „Japoński warsztat papierniczy w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju”, którą wyjątkowo w dniu prelekcji można było nabyć z 50% rabatem.
Na przybyłych gości czekał drobny poczęstunek w postaci japońskich ciasteczek mochi oraz możliwość wzięcia udziału w nietypowych warsztatach Chigiri-e. Jest to tradycyjna japońska forma sztuki, w której obrazy tworzone są przy użyciu ręcznie oddzieranych kawałków japońskiego papieru washi. Aby uzyskać podobny efekt i zadbać o ekologię, niektórzy artyści zamiast washi używają kolorowej makulatury – właśnie takie warsztaty odbyły się w naszym młynie papierniczym – tworzyliśmy niepowtarzalne kolorowe prace używając makulatury.
Wszystkim dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę, a za rok zapraszamy na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa.