Europejskie Dni Dziedzictwa – czerpiemy od osiemnastu pokoleń

18.09.2023

Kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa za nami. W tym roku organizowana była pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, które związane było z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Nasi goście stanęli przed arcytrudnym zadaniem – musieli samodzielnie zaprojektować znak wodny, naszyć go na sito, by następnie móc wyczerpać papier z masy zrobionej ze szmat. Przyniosło to wiele radości, a zaangażowanie warsztatowiczów było ogromne. Europejskim Dniom Dziedzictwa towarzyszyło również zwiedzanie ekspozycji „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”, ukazującej historię dawnego kunsztu papierniczego.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i czekamy na kolejną edycję