Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

EDD – pomagamy poszkodowanym w powodzi

19.09.2024
Wszystkich Państwa zachęcamy do wzięcia udziału w nadchodzących Europejskich Dniach Dziedzictwa, a tym samym zaangażowania się w pomoc poszkodowanym w powodzi mieszkańcom pobliskich miejscowości – każdego, kto chce wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zabranie ze sobą drobnych podarków, takich jak: środki czystości/artykuły higieniczne/akcesoria do sprzątania – wszystko, co może się przydać do ogarnięcia popowodziowego bałaganu. My natomiast przekażemy dary tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Europejskich Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, podczas którego co roku we wrześniu możemy bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD 2024 na dziedzińcu naszego muzeum zostanie otwarta dwujęzyczna wystawa plenerowa poświęcona międzynarodowemu projektowi wpisu europejskich młynów papierniczych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zatytułowana „Europejskie młyny papiernicze z epoki ręcznego czerpania papieru”. Opowie o nim podczas wydarzenia dr Emilia Dziewiecka, pracownik Działu Papiernictwa Światowego. Natomiast dyrektor muzeum Maciej Szymczyk wygłosi prelekcję o koncepcji utworzenia szlaku europejskich młynów papierniczych. Zapraszamy w sobotę, 21 września, o godz. 11:00.

Zaplanowaliśmy również część praktyczną wydarzenia – każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach kreatywnych, podczas których samodzielnie stworzy pocztówki przedstawiającą europejskie papiernie. Zapraszamy serdecznie.