Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Dolnośląska Organizacja Turystyczna wybrała lekcje w Muzeum Papiernictwa do promocji Turystyki Edukacyjnej w naszym regionie!

13.09.2013

Rok 2013 decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest dedykowany popularyzacji turystyki edukacyjnej. Mało która instytucja kultury ma tak atrakcyjną ofertę edukacyjną jak Muzeum Papiernictwa, dlategoDolnośląska Organizacja Turystyczna postanowiła wykorzystać nasze doświadczenie do promocji turystyki edukacyjnej w regionie. 13 września w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyła się konferencja zorganizowana przez DOT, celem której było przedstawienie stanu i perspektyw rozwoju dolnośląskiej turystyki edukacyjnej. Na konferencji zostały zaprezentowane lekcje muzealne prowadzone w dusznickim młynie papierniczym, jako przykład atrakcyjnych zajęć dla turystów chcących skorzystać z oferty edukacyjnej.

Zajęcia edukacyjne prowadzone w Muzeum Papiernictwa adresowane są do wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. Mają na celu szeroko popularyzować dzieje papieru, techniki jego wytwarzania, a także różne sposoby wykorzystania tego materiału oraz zachowania ekologiczne.

Realizowane w historycznym młynie papierniczym lekcje muzealne mogą stać się doskonałym uzupełnieniem programu nauczania m.in. historii, sztuki, techniki oraz biologii i ochrony środowiska. Poprzez zabawę i eksperymentowanie uczą odkrywania różnorodnych treści ukrytych w przedmiotach zgromadzonych w salach ekspozycyjnych. Zajęcia realizowane są na zasadzie pracy własnej uczestników, co ułatwia przyswojenie wielu nowych wiadomości.

Tematy zajęć muzealnych:

RĘKODZIEŁO PAPIERNICZE – PAPIER NARZĘDZIEM CYWILIZACJI

Samodzielne czerpanie papieru poprzedzone zwiedzaniem muzeum i wprowadzeniem teoretycznym w historię papiernictwa. Uczestnicy dowiadują się o znaczeniu papieru dla człowieka w przeszłości oraz w świecie współczesnym.

Grupy do 50 osób (w przypadku grup powyżej 25 os. dokonujemy podziału na dwie mniejsze grupy).

Czas trwania: 2 godziny (w zależności  od wieku i liczby uczestników w grupie).

Własnoręcznie wykonane arkusze papieru uczestnicy otrzymują na pamiątkę z pobytu w muzeum.

PAPIEROWE KOMPOZYCJE

Zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy stają się artystami zatapiającymi w masie papierniczej suszone rośliny, kolorowe elementy makulatury. Tworzą wielobarwne kompozycje i papierowe kolaże.

Czas trwania warsztatów: 2 godziny. Przyjmujemy grupy do 12 osób٭

Uczestnicy otrzymują na pamiątkę wykonane przez siebie prace.

DECOUPAGE

Za pomocą techniki decoupage uczestnicy zajęć mogą nadać indywidualny charakter niemal każdemu przedmiotowi. Warsztaty polegają na naklejaniu wzoru z papieru i pokrywaniu pracy wieloma warstwami lakieru tak, aby papier całkowicie się wtopił w zdobiony przedmiot i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle wzór ten ma wyglądać jak namalowany.

Czas trwania: 2-3 godziny. Grupy około 20 osób٭

Uczestnicy otrzymują na pamiątkę wykonane przez siebie prace.

GRAFIKA – SZTUKA NA PAPIERZE

Zajęcia plastyczne polegają na własnoręcznym tworzeniu matryc (możliwość wyboru techniki dla różnych grup wiekowych: monotypia lub linoryt), odpijanych następnie przez uczestników na papierze.

Czas trwania: 2-3 godzin (w zależności od wybranej techniki). Grupy do 12 osób٭

Uczestnicy otrzymują na pamiątkę wykonane przez siebie grafiki.

PAPIEROWE FANTAZJE

Warsztaty praktyczne adresowane do uczniów szkół podstawowych, podczas których uczestnicy poprzez zabawę uczą się wykorzystywać gotowy papier do tworzenia kartek okolicznościowych, kopert lub laleczek Kokeshi.

Czas trwania zajęć: 2-2,5 godziny. Grupy do 15 osób٭

Uczestnicy otrzymują na pamiątkę wykonane przez siebie prace.

Lekcje muzealne podlegają rezerwacji. Zwiedzanie muzeum – bez zajęć edukacyjnych – nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.

Zgłoszenia przyjmuje Dział Naukowo-Oświatowy:

tel. : 74 862 74 01

fax. : 74 866 90 20

e-mail : [email protected]

więcej na stronie: www.muzeumpapiernictwa.pl

٭ w przypadku liczniejszych grup część osób może uczestniczyć w innych rodzajach zajęć muzealnych