Dofinansowanie z NCK. EtnoPolska

04.10.2018

Z satysfakcją informujemy, iż złożony przez naszą instytucję wniosek do programu dyrektora Narodowego Centrum Kultury  Kultura–Interwencja 2018. EtnoPolska został pozytywnie oceniony i rekomendowany do udzielenia dotacji na realizację zadania pn. Waluta Niepodległej – wystawa czasowa i działania towarzyszące. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 36.500,00 zł.

Zadanie objęte dofinansowaniem wpisuje się w harmonogram wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również jubileuszem 50-lecia Muzeum Papiernictwa. Priorytetowym założeniem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy historycznej poprzez prezentację w ramach wystawy czasowej, waluty z okresu II Rzeczpospolitej. Wspomniany zbiór banknotów jest jednym z wielu w kolekcji numizmatycznej Muzeum Papiernictwa, konsekwentnie budowanej przez ostatnie półwiecze.

Główne zadanie projektu  – ekspozycja czasowa – zaprezentowana zostanie w galerii wystaw czasowych budynku głównego Muzeum Papiernictwa w okresie od 12 października do 16 grudnia.  Ekspozycji będą towarzyszyły trzy przedsięwzięcia, mające na celu czynne włączenie społeczności lokalnej w scenariusz obchodów. W oparciu o treść merytoryczną, prowadzone będą lekcje tematyczne skierowane do uczniów lokalnych placówek oraz do grup odbiorców o ograniczonym dostępie do kultury: wychowanków domów dziecka, osadzonych zakładu karnego. Jako działanie o wymiarze edukacyjnym  w ramach wernisażu wystawy zaplanowano wykład ekspercki o tematyce numizmatycznej, natomiast w ramach pielęgnowania lokalnej twórczości rękodzielniczej –  warsztaty o tematyce symboli patriotycznych instruowane przez osoby zrzeszone w ramach lokalnych ugrupowań i stowarzyszeń.

Dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

nck