Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Bilety skarbowe z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej

04.08.2024

Od wielu lat nasze muzeum kolekcjonuje historyczne numizmaty. Niebywałym osiągnieciem w tym zakresie jest skompletowanie zbioru biletów skarbowych z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. A wśród nich kilku najrzadszych okazów. Całość prezentowana jest na wystawie czasowej, którą można zwiedzać aż do 11 listopada br.

Tę niecodzienną ekspozycję przygotowaliśmy z okazji 230. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej – wielkiego zrywu narodowego, którego celem była obrona niepodległości Polski. Wprawdzie powstanie zakończyło się klęską, a rok po jego upadku nastąpił III rozbiór Polski, jednak wydarzenia z 1794 r. mocno wpisały się w polskie tradycje niepodległościowe.

Władze powstańcze wprowadziły po raz pierwszy w dziejach Polski papierowe pieniądze, aby pozyskać środki na zapewnienie dostaw niezbędnych dla walczących powstańców, bo przytaczając słowa Napoleona Bonaparte: „Żeby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy”.

Celem wystawy jest przypomnienie powstania kościuszkowskiego, ale również wskazanie szerzej nieznanych bohaterów tamtych czasów (m.in. Andrzeja Kapostasa, Jana Fryderyka Zejdla czy Karola Michała Grölla), którzy walczyli o zachowanie niepodległości tworząc pierwsze polskie papierowe pieniądze.

Muzeum podjęło zwieńczoną sukcesem próbę rekonstrukcji biletów skarbowych – wydrukowano je na specjalnie do tego wytworzonym papierze czerpanym ze szmat. Rekonstrukcja biletów, które również można zobaczyć na ekspozycji, była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ekspozycji towarzyszy katalog, dostępny do nabycia (od 12 lipca br.) w stacjonarnym sklepie muzealnym, jak również w sklepie online (www.papieryczerpane.pl).

Wystawa powstała we współpracy z licznymi instytucjami kultury, m.in. z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Autorami tekstów informacyjnych są dr Romuald Nowak, prof. Tomasz Głowiński i Robert Jadrych.

Wernisaż odbył się 27 lipca, podczas tegorocznego Święta Papieru, wydarzenia plenerowego organizowanego z okazji urodzin muzeum – był więc podwójny powód do świętowania. Uczestnicy uroczystości zostali przywitani przez dyrektora muzeum, Macieja Szymczyka oraz burmistrza Dusznik-Zdroju, Przemysława Kuklisa. Wśród gości znaleźli się miedzy innymi dr Marek Mutor – wicedyrektor ds. rozwoju Zakładu Narodowego im. Ossoolińskich, wraz z Natalią Mutor – szefową Wydziału Turystyki UMWD. Liczną grupę gości wernisażu stanowili kolekcjonerzy numizmatów.

Elementem dodatkowo urozmaicającym uroczystość były pokazy strzeleckiej grupy rekonstrukcyjnej – Poznańskiego Regimentu Odprzodowego Stowarzyszenia Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej – wojacy w mundurach z czasów insurekcji kościuszkowskiej strzelali na wiwat z armaty i muszkietów.

Ekspozycja sfinansowana została ze środków własnych Muzeum Papiernictwa oraz przy wsparciu finansowym Mondi Świecie S.A. Partnerem wystawy jest Portal Numizmatyczny.