Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

Aqua – trzeci i ostatni plener artystyczny z cyklu Re-Medium

04.09.2024

Zapoczątkowany w 2022 roku plener artystyczny z cyklu Re-Medium, podczas którego artyści sztuki papieru z różnych ośrodków akademickich w Polsce tworzyli prace na bazie papieru czerpanego, wszedł w ostatni, trzeci etap pod tytułem Aqua. Na poprzednich plenerach, uczestnicy czerpali inspiracje z ziemi oraz powietrza, a także dosłownie – z masy papierniczej.

Tegoroczne działania w dniach 2-6 września, skupione są na wodzie, jej płynności, sile tworzenia oraz jej życiodajnej odsłonie, a wyrażone są pod postacią unikalnych, papierowych form.

Opiekunem artystycznym, a zarazem pomysłodawcą projektu jest krakowski artysta, rzeźbiarz, dydaktyk – dr Tomasz Westrych, natomiast ze strony Muzeum Papiernictwa całość koordynują: Dorota Zielińska-Pytlowany – kierownik Działu Edukacji, Marcin Lemejda – pracownik Działu Edukacji oraz Dagmara Kacperowska – pracownik Biblioteki.

Triennale podsumowane zostanie wystawą najciekawszych prac powstałych podczas plenerów, którą będzie można zobaczyć w styczniu 2025 r. w Galerii Sztuki Papieru, znajdującej się w zabytkowej suszarni młyna papierniczego. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog prezentujący dzieła z trzech edycji oraz biogramy artystów.