Młyn, co zboża nie miele…

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

9 Hills Festival – po raz ostatni w mieście zakochanych

16.08.2024

Już po raz trzeci, choć niestety ostatni, spotkaliśmy się w Chełmnie – mieście zakochanych, na finałowej, dziewiątej edycji festiwalu Perspektywy – 9 Hills Festival, organizowanej przez Mondi Świecie S.A – wiodącą firmę papierniczą, z którą od lat współpracujemy.

Co roku, w ramach festiwalu, do średniowiecznego Chełmna przybywają tysiące ludzi z rozmaitych zakątków Polski i nie tylko. Moc atrakcji jaka oferowana jest gościom, przechodzi najśmielsze oczekiwania – w na co dzień zapomnianych bramach, piwnicach, bramach kościołów i innych najdziwniejszych miejscach, można tu wziąć udział w warsztatach, zwiedzić galerie, stać się świadkiem niesamowitych pokazów. Festiwal to również rozmaite koncerty na rynku, przedstawienia, a nawet dyskoteki pod gołym niebem. My, jak w ubiegłych latach, prowadziliśmy warsztaty czerpania papieru. Jako że w mieście zakochanych, postanowiliśmy tworzyć arkusze w kształcie serc, i to niezwykłych, bo koloru różowego i z dodatkiem pięknych prawdziwych kwiatów. Przez trzy dni festiwalu zostaliśmy odwiedzeni przez masę gości, zarówno małych jak i dużych, którzy chętnie próbowali swych sił w średniowiecznej sztuce czerpania papieru, a owoce swojej pracy zabierali na pamiątkę.

W trakcie trwania 9 Hills Festival, odbyła się również konferencja – Eco Forum, podczas której, dyrektor naszego muzeum, Maciej Szymczyk, wspólnie z Anną Soborską-Zielińską z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, wygłosił prelekcję pt. O początkach wyrobu papieru po świeckiej i chełmińskiej stronie Wisły.

Żywimy nadzieję, że choć była to ostatnia edycja festiwalu, nie była to nasza ostatnia wizyta w Chełmnie – mieście zakochanych.