500 złotych z insurekcji kościuszkowskiej w zbiorach naszego muzeum

15.07.2022

Do zbiorów muzeum udało się pozyskać niezwykle cenny bilet skarbowy z czasów insurekcji kościuszkowskiej – 500 złotych  z 1794 roku. To niezwykle rzadki numizmat, będący jednym z pierwszych polskich pieniędzy papierowych. Muzeum było w stanie zakupić go dzięki dotacji pozyskanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pt. „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Zbiory numizmatyczne znajdują w naszym muzeum szczególne miejsce. Banknoty, bilety skarbowe czy pieniądze zastępcze, jako że ich nośnikiem jest papier, do zbiorów przyjmowane były już od wielu lat. Muzealia numizmatyczne liczą w tej chwili 1423 obiekty. Do zasobów udało się już jakiś czas temu pozyskać m.in. niemal kompletną kolekcję biletów skarbowych z insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku. Do nielicznych braków należały dotychczas dwa nominały: 500 zł i 1 zł – to jedne z najrzadszych polskich pieniędzy papierowych.

Bilet skarbowy 500-złotowy został wyprodukowany w nakładzie jedynie 500 sztuk – jest to najmniejszy nakład polskiego pieniądza papierowego. Do dziś zachowały się tylko pojedyncze sztuki pięćsetek. W tym roku właśnie jedna z nich trafiła do naszych zbiorów. „Dusznicki” egzemplarz wyróżnia się niezwykle dobrym stanem zachowania. Ponadto jego niewątpliwym atutem jest to, że w jego przezroczu widoczny jest znak wodny z napisem „Honig” – takich egzemplarzy powstało zaledwie kilkadziesiąt, a do dziś zachował się tylko jeden, który właśnie trafił do naszej kolekcji.

Banknot trafił do nas z Salonu Numizmatycznego Mateusza Wójcickiego. Uroczystość jego przekazania odbyła się 15 lipca w sali banknotowej muzeum. Mieliśmy okazję gościć nie tylko pana Wójcickiego, ale również innych gości, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Swą obecnością zaszczyciła nas Katarzyna Zielonka-Kołtońska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, dr Dorota Sidorowicz-Mulak, zastępca dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz Katarzyna Kroczak, główna konserwatora zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Po uroczystym przekazaniu biletu skarbowego do muzeum, został on odpowiednio zabezpieczony. Zdjęcia numizmatu ukazujące wszystkie jego walory można podziwiać na naszej stronie internetowej. Niebawem zobaczymy go również w wersji zdigitalizowanej. Muzeum ma zamiar zaprezentować całą kolekcję kościuszkowskich pieniędzy papierowych na wystawie, która planowana jest na 2024 rok.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.