2xB – malarstwo i ilustracja Teresy Biernackiej i Mirosławy Bernat
Wernisaż nowej wystawy czasowej miał miejsce w Muzeum Papiernictwa 18 grudnia. Otwarcie urozmaiciły kolędy śpiewane przez dusznickie dzieci z chóru „Tarantella” pod kierownictwem Agnieszki Gbyl. Poniżej sylwetki artystek. Wystawa będzie czynna do końca lutego 2015. Zapraszamy!
Mirosława Bernat – artystka, plastyk, wieloletni wykładowca na macierzystej uczelni – obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskała dyplom z grafiki na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Tam też pracowała na stanowisku adiunkta, nauczając projektowania graficznego. Jej interpretacje tematów, wyrażane różnymi technikami malarskimi, graficznymi, własnymi, mają odbicie szczególnie w plakatach, za które otrzymała wiele nagród w tym za „Najlepszy plakat Wrocławia”. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. W latach 1974-95 współpracowała z wydawnictwami: Ossolineum, KAW, OKiS, Rubikon, „Dom i ogród”, Integer Mada-Press. W czasopiśmie „Mój Dom” pracowała na stanowisku redaktora graficznego. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju było również tematem jej plakatów i innych druków okolicznościowych. Obecnie mieszka w Polanicy-Zdroju, do której wróciła po latach. Tu nadal realizuje się w roli artystki, tworząc swoje dzieła, także na potrzeby lokalnych organizacji, samorządów, osób prywatnych.
Inspirowana naturą, ulubiła sobie temat… kogutów, które przedstawia w bajkowej szacie. Głównie one są tematem prezentowanej wystawy „2xB”; wykonane w technice własnej, opartej na farbie wodnej (temperze), nanoszonej za pomocą cieniutkich pędzelków. Ich wykonanie jest tak precyzyjne, że nie raz powodują podejrzenie, że zostały stworzone w technice komputerowej.
Teresa Biernacka – również absolwentka PWSSP we Wrocławiu, gdzie studiowała wraz z Mirosławą Bernat. Ukończyła ją w roku 1974 na Wydziale Ceramiki i Szkła w Pracowni Malarstwa prof. Eugeniusza Gepperta i Stanisława Rodzińskiego. Po studiach związała się z Opolem; obecnie mieszka na wsi opolskiej, gdzie tworzy swoje prace inspirowane naturą. Posiada imponujący dorobek artystyczny i wystawienniczy. Poza licznymi wystawami w Polsce prace swoje pokazywała także w Czechach, Niemczech, Austrii. Brała udział w ponad 50 plenerach. W 1990 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a także stypendium malarskie miasta Aichach w Niemczech. Była trzykrotnym komisarzem Salonu Jesiennego, od roku 2004 jest opiekunem artystycznym Międzynarodowego Sympozjum Twórców Góry Św. Anny. Prace prezentowane w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zostały specjalnie przygotowane pod to miejsce. Ich podłożem nie jest płótno, na którym artystka zwykle maluje swoje obrazy a papier, zamalowany najczęściej akrylem. Tematyką jej prac są klimaty zapamiętane z dzieciństwa. Kolory, jakich używa związane są z konkretnym miejscem, wsią gdzie mieszkali jej dziadkowie, a gdzie często przebywała.
Te barwne i szczęśliwe miejsca mimo upływu lat i odejścia bliskich osób pozostały w niej na zawsze.