Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Młyn, co zboża nie miele…

Unikatowy zabytek techniki

Początki: przed 1562

Bogate zbiory

Jeden ze 129 pomników historii w Polsce

220 lat maszyny papierniczej

07.01.2019

Od arkusza do wstęgi

Wystawa miała na celu pokazanie historii maszyny papierniczej w 220. rocznicę jej opatentowania, a przy tym historię zakładów w Cieplicach pod Jelenią Górą, które produkują maszyny papiernicze już od 165 lat.

Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na upowszechnienie tego materiału, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez papieru – używając papierowych produktów każdego dnia, nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Na wystawie można było poznać trudne początki maszynowej produkcji papieru, porównać osiągi oraz rozmiary dzisiejszych maszyn z ich poprzednikami. Zaprezentowany został model pierwszej maszyny papierniczej, wynalezionej w 1798 r. przez Francuza Louis-Nicolas Roberta. Nie przypominała ona dzisiejszych urządzeń. Napędzana była korbą i wytwarzała wstęgę papieru o szerokości 64 cm. W ciągu minuty powstawało ok. 2,5 m takiej wstęgi, a podczas całego dnia pracy nawet ok. 100 kg gotowego papieru. Dziś najnowocześniejsze maszyny papiernicze wytwarzają wstęgę papieru o szerokości nawet 12 m, z prędkością dochodzącą do 2.100 m/min. Wydajność urządzeń wytwarzających papiery pakowe sięga 1,6 tys. ton dziennie – podobne ilości w  młynie papierniczym należałoby produkować 5-8 tys. lat.

Wernisaż wystawy (18 stycznia 2019)  poprzedziła minuta ciszy poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Firmę PMPoland reprezentowała grupa pracowników z wiceprezeską ds. rozwoju, biznesu i marketingu Mają Mejsner. Na wystawie był również Michał Cisakowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego.


Broszura towarzysząca wystawie: