Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Noc Muzeów 2018

10.05.2018

Noc Muzeów – kolejna edycja już za nami, tym razem pod hasłem „Czerpiąc z naszych korzeni”.

Muzeum Papiernictwa, w związku z obchodami jubileuszu 50-lecia istnienia, zorganizowało akcję artystyczną „Czerpiąc z naszych korzeni”.  Z okazji tych wyjątkowych urodzin stworzyliśmy papierowe drzewo, którego liście odliczały kolejne lata (1968-2018) i ważne wydarzenia związane z działaniem dusznickiego Muzeum. Do dekorowania drzewa zaprosiliśmy naszych zwiedzających. Drzewo jako symbol długowieczności i trwałości ma w tym przypadku dwojakie powiązanie z naszym Muzeum: po pierwsze, przypomina o surowcu, z którego papier powstaje, po drugie, odnosi się do wielowiekowej tradycji czerpania papieru w dusznickim młynie papierniczym i do półwiecza funkcjonowania w jego wnętrzu Muzeum Papiernictwa. Instytucja przez 50 lat powoli wzrastała, rozwijała się, aż w końcu trwale zapuściła korzenie na muzealnej mapie naszego regionu i kraju.

Podczas Nocy Muzeów zaprezentowaliśmy także wystawę „Nieokreślone. Sztuka kreski Roberta Znajomskiego” oraz zorganizowaliśmy warsztaty sitodruku z master-printerem Dawidem Hadarem (artysta przez 40 lat prowadził warsztaty sitodruku i fotografii przy Muzeum Sztuki w Tel Awiwie). W tym roku odwiedziła nas rekordowa ilość osób, ponad 300.

Noc Muzeów realizowana była w ramach obchodów „Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa” pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa dolnośląskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.