17 maja nocne czerpanie papieru z gwiezdnym pyłem
W sobotę 17 maja, w godzinach 20.00-23.00 odbyło się nocne zwiedzanie Muzeum Papiernictwa. Podobnie jak w ubiegłych latach w tym czasie wstęp był bezpłatny, a na gości czekało wiele atrakcji.
- Zwiedzanie wnętrz młyna i wystaw stałych,
- Prezentacja wystawy czasowej „Wydawnictwa bibliofilskie na papierze czerpanym”,
- Prezentacja przekazanych przez A. M. Mazura historycznych dokumentów identyfikacyjnych (opis poniżej),
- Wystawa „Wizerunki Jana Pawła II w znaku wodnym”,
- Czerpanie papieru z gwiezdnym pyłem.
Kolejne historyczne paszporty w Muzeum Papiernictwa – tylko w czasie Nocy Muzeów
W maju 2014 r. zbiory Muzeum Papiernictwa zostały powiększone o kolekcję 10 historycznych dokumentów identyfikacyjnych (legitymacje, dowody osobiste, paszporty) z XIX i XX w., które podarował nam kolekcjoner i filantrop Andrzej Marek Mazur z Wrocławia. Jest to kolejny już przekaz zabytkowych dokumentów, włączony do„Kolekcji Janiny z domu Czelej z ziemi zamojskiej oraz Zdzisława i Andrzeja Mazurów”, budowanej w naszym muzeum dzięki życzliwości A.M. Mazura od 2010 r.
Wcześniejsze przekazy stały się podstawą do stworzenia wystawy „Paszporty krajów Unii Europejskiej”, którą 1 lipca uczciliśmy objęcie przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ekspozycja ta była prezentowana w naszym młynie papierniczym, a następnie we wrocławskim Arsenale, Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Schengen (Luksemburg) oraz kilku innych muzeach w różnych częściach naszego kraju.
Andrzej Marek Mazur za wkład w powiększanie naszych zbiorów, 1 lipca 2011 r. z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymał tytuł Honorowego Kustosza Muzeum Papiernictwa.
Najnowszy przekaz paszportów udostępnił zwiedzającym dusznicki młyn papierniczy podczas Nocy Muzeów A.D. 2014 mgr Ewa Kłonowska.
Maciej Szymczyk
Dyrektor Muzeum Papiernictwa