Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

W obronie dobra. Wystawa „Papierowe miasto”

12.01.2020

Do tej pory w Galerii sztuki papieru Muzeum Papiernictwa prezentowane były wystawy, gdzie papier występował w roli głównej – jako medium, środek wyrazu artystycznego. Tym razem zawita tu wystawa „Papierowe miasto” Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej, dla której  papier – wydawałoby się – gra rolę drugoplanową, jest tylko tworzywem, podłożem służącym artystce do tworzenia grafik. Wystawa ta jednak ma głębsze odniesienie do papieru, nie w sensie fizykalnym lecz metaforycznym. Opowiada historię mężczyzny, który przybył z dalekiego kraju do pewnego miasta. Nowe miasto różniło się od poprzedniego miejsca, w którym ludzie byli dla siebie dobrzy i szanowali się. Tu było inaczej. Postanowił więc zbudować sobie papierowe miasto, które przypominałoby mu życzliwych ludzi, z którymi musiał się rozstać. Miasto to umieścił w walizce, aby zawsze móc do niej zajrzeć. Przesłaniem tej historii jest obrona dobra, piękna i prawdy, co jak się okazuje nie jest tak proste, ponieważ dzisiaj ludzi interesuje głównie zło…                                                                                     

Artystka za pomocą swoich wysublimowanych grafik, w połączeniu z narracją, w bardzo prosty sposób pokazuje odbiorcy, w jakim kierunku zmierza świat…

Papier, który wykorzystała Joanna Wiszniewska-Domańska do stworzenia tej wystawy pokazał jeszcze jedno jego oblicze, które do tej pory nie było rozważane. Papier potrafi rozbudzać wyobraźnię, a co za tym idzie staje się środkiem do wyrażania emocji. Prezentacja tej wystawy w Muzeum Papiernictwa, oprócz walorów artystycznych, wkracza w sferę osobistą postrzegania świata …  i takie jest jej przesłanie.

Joanna Wiszniewska-Domańska – zajmuje się rysunkiem, grafiką, kolażem, ilustracją i książką artystyczną. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie prowadzi pracownię Ilustracji i Książki Artystycznej.  Swoją twórczość prezentowała na licznych wystawach w kraju i na świecie, a jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, bibliotek, galerii oraz kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i poza jego granicami.                                                                                                                                                              

O swojej twórczości mówi: „Bohaterem moich prac jest człowiek, metaforyczna podróż przez życie, człowiek jako poeta i marzyciel, a zarazem konstruktor swoich marzeń…”

Wernisaż ekspozycji odbył się 17 stycznia. Uświetnił go występ duetu „Le-Li-Duo” (Lena Kancelarz- flet, Lila  Wyjadłowska – gitara) oraz solowe wystąpienie Lily Wyjadłowskiej – stypendystki burmistrza Kłodzka. Dziewczynki są uczennicami Witolda Kozakowskiego. Uczęszczają do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku. 

Wystawa dostępna do 5 lipca.


Katalog wystawy:

2020-01 wystawa Papierowe miasto katalog okładka