Zabieramy Cię w błyskawiczną podróż przez wieki i kontynenty. Dowiedz się, skąd wokół tyle papieru...  Powyżej linia czasu, po której się poruszasz - po prostu kliknij w następny lub dowolny punkt tej linii.
Chiny, 105 r. Minister Caj Lun, który otrzymał polecenie uporządkowania cesarskiej biblioteki, poszukuje materiału bardziej przydatnego do zapisywania informacji, niż używane dotąd deszczułki. Wynajduje papier.
IV-XII w. Metoda wytwarzania papieru rozprzestrzenia się – najpierw do Korei i Japonii, później przejmują ja Arabowie, upowszechniają w Azji oraz na Bliskim Wschodzie i za ich pośrednictwem w XII w. papier trafia w końcu do Europy – początkowo na Półwysep Iberyjski.
XII w. Włosi dokonują przełomowych ulepszeń w procesie wytwarzania papieru – jednym z nich jest wykorzystanie koła wodnego. Młyny papiernicze powstają stopniowo w kolejnych krajach Europy, jako surowiec wykorzystują przede wszystkim szmaty.
XV w. Wynalazek druku ogromnie zwiększa zapotrzebowanie na papier.
W XVII w Holendrzy usprawniają proces przygotowywania masy papierniczej wprowadzając do użytku urządzenie nazwane „holendrem”.
Rewolucyjny przełom: w r.1798 r. Francuz Louis Nicolas Robert konstruuje pierwszą maszynę do produkcji papieru.
Ogromny wzrost możliwości produkcyjnych i bardzo ograniczona podaż szmat wymusza poszukiwania nowych surowców. Problem rozwiązuje w połowie XIX w. wykorzystanie drewna i opracowanie metody produkcji z niego masy celulozowej.
Największa na świecie maszyna papiernicza (Hainan, Chiny) wytwarza w ciągu minuty do 1700 m wstęgi papieru o szerokości 11 m! Bo zapotrzebowanie wciąż rośnie: na początku ubiegłego wieku statystyczny Ziemianin zużywał rocznie ok. 3 kg papieru, w 2012 r. - 56 kg.
Użyj lupki, by zagłębić się w szczegóły.