Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Trudna droga do domu

03.09.2020

Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga” doskonale wpisało się w biografię Jerzego Rybickiego, mechanika lotniczego, który uczestniczył w wojnie obronnej Polski w 1939 r., kampanii francuskiej oraz bitwie o Anglię. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał  w Dusznikach-Zdroju. Dwukrotnie odznaczono go „Medalem Lotniczym Polski”. Wyróżnienie to nadawane było  żołnierzom za trud walki w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

Aby przybliżyć postać  tego bohatera, 12 września Muzeum Papiernictwa zorganizowało webinarium, w którym J. Rybickiego wspominała jego wnuczka, Izabela Mieczkowska. Spotkanie na żywo było także okazją do zaprezentowania pamiątek po dziadku.

Tło epoki z nakreśleniem losów żołnierzy walczących na frontach II wojny  światowej – jakie kraje przemierzali, w których walczyli, by ostatecznie doczekać się pokoju i powrotu do ojczyzny, przybliżył natomiast Marcin Wyszyński z Działu Papiernictwa.

Druga część webinarium poświęcona była historii oddziałów Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich oraz 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Ich tradycje kultywuje obecnie 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugar-Ketlinga stacjonujący w Kłodzku. Prelegentem był Olaf Strachota-Gorzycki z fundacji „Technika Militarna i Górska Szarotka”.

Całość do obejrzenia poniżej


Jerzy Rybicki