Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Remont dachu zakończony

16.12.2010

Początkowo zakładano wzmocnienie więźby poprzez wymianę niektórych krokwi oraz całkowitą wymianę gontu. W trakcie prac okazało się, że od strony południowej oczep – jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych obiektu – na niemal całej długości uległ przegniciu. Wymiana biegnącej przez cały budynek belki długości 18,8 m okazała się operacją czasochłonną i niezwykle skomplikowaną. Wymontowanie jej w całości było niemożliwe, dlatego podzielono ją na 4 części. Każdy fragment po wycięciu natychmiast zastępowano nowym, a dopiero później wymieniano kolejny odcinek. Po wymontowaniu pierwszego elementu okazało się, że w spróchniałej części panowały dogodne warunki dla os, które urządziły sobie tam ogromne gniazdo! Kolejnym czynnikiem utrudniającym prace okazały się warunki atmosferyczne – wyjątkowo niekorzystne tej jesieni.

Po zakończeniu prac kompleks budynków Muzeum Papiernictwa ma wzmocnioną więźbę dachową i wymienione pokrycie dachu. Mamy nadzieję, że inwestycje wartości ok. półtora miliona zł (dach nad młynem papierniczym za blisko 1 mln zł wyremontowano w 2009 r.) zabezpieczą obiekty na najbliższe dekady. Trwałość nowego gontu łupanego z modrzewia będzie zależała od właściwej konserwacji, dlatego w przyszłym roku zamierzamy pokryć go odpowiednimi impregnatami oraz środkami ogniochronnymi.

Warto dodać, że prowadzone w 2010 r. prace remontowe nie ograniczyły dostępu turystów do ekspozycji, a muzeum działało niemal normalnie. W tym czasie odbyły się wszystkie zaplanowane wcześniej przedsięwzięcia (m.in. przygotowano 3 wystawy czasowe oraz zorganizowano dużą konferencję). To poważne osiągnięcie organizacyjne zespołu pracowników muzeum oraz ekipy zaangażowanej w remont.

Maciej Szymczyk

Dyrektor Muzeum Papiernictwa