Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

[Bez tytułu]

[Bez tytułu] [Bez tytułu] [Bez tytułu]
Typ obiektu sztuka papieru
Materiał papier pakowy barwiony, wykałaczki
Technika kolaż
Wymiary wys. 64 cm; szer. 95 cm
Autor Aurelia Mandziuk-Zajączkowska
Miejsce powstania Polska, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Czas powstania 2000
Nr inwent. MD 3168 A

Obraz – kolaż wykonany z kawałków papieru pakowego, częściowo zamalowany techniką punktową. Praca wielobarwna. Z kompozycji wyłaniają się trójkąty, które zaznaczone są powtykanymi w ich powierzchnię wykałaczkami. 

Aurelia Mandziuk-Zajączkowska – ur. 1954 w Łodzi, polska artystka sztuk wizualnych, animatorka kultury. Absolwentka ASP w Łodzi (dawniej PWSSP w Łodzi). Zajmuje się tkaniną, tworzy obiekty i instalacje z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Tkaczka intermedialna, swoje ostatnie prace zamyka w terminie „kontekstile”, wskazując na ich rodowód w tkaninie, a jednocześnie podkreślając otwarcie na kontekstualizm (sztuka kontekstualna). Inspiracje czerpie z osobistych doświadczeń i relacji interpersonalnych. Twórczyni i wieloletnia dyrektor PATIO Centrum Sztuki w Łodzi. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja, w 2019 wybrana jego prezeską. Członkini redakcji pisma Sztuka i Dokumentacja. Jedna z założycielek i członkini grupy artystek Frakcja. Inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Obecnie wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie.

Artystka o swojej twórczości:

Będąc twórcą związanym z tkaniną i poszukując nowych form ekspresji, zaczęłam szukać również nowego medium. Stał się nim papier, materiał pokrewny tkaninie ze względu na swój włóknisty charakter. Papier, podobnie jak tkanina, ciepły i przyjazny w odbiorze, jest także podatny w kształtowaniu formy.