Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

To dla Ciebie motylu

To dla Ciebie motylu To dla Ciebie motylu To dla Ciebie motylu
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric kozo, pulpy mieszane
Technique własna
Size wys. 45 cm; szer. 33 cm
Author Latkowska-Żychska, Ewa
Place of creation Polska
Time of creation 2016
Inventory no MD 3145 A

(Polski)

Papier ręcznie czerpany metodą japońską, praca nawiązuje poprzez swą kompozycję i kolorystykę do skrzydeł motyla. „To dla Ciebie motylu” – papier z serii dedykowanej miłości…

Ewa Latkowska-Żychska – ur.  w 1950 r. w Łodzi. W latach 1969–1974 studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru i Tkaniny w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W r. 1976 uzyskała dyplom w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Antoniego Starczewskiego. Z uczelnią tą związana jest do dzisiaj.  W r. 1977 dostała się na 8. Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie. W latach 1976–2000 zajmowała się fotografią i tkaniną . Od 1997 r. zajęła się realizacją wypowiedzi twórczej za pośrednictwem papieru. Jest założycielką i kierownikiem Pracowni Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym.

Artystka o sobie:

Papierem zajmuję się od 1997 r. W tajniki tej sztuki  wprowadziła mnie amerykańska artystka Karen Stahlecker. Inspiracją dla mnie jest natura, jej nieprzenikniona uroda od najmniejszych detali po kosmiczne przestrzenie. (…) Swoje mniejsze papiery  zszywam w zbiory tworzące książki, do których także wykonuję okładki. Swoje papiery nazywam obrazami, są dla mnie formą materializacji tego, co widzę, odczuwam, i o czym chcę opowiedzieć. Dla artysty najważniejszy jest przekaz. Trzeba się wiele natrudzić, żeby papier był posłuszny woli artysty, a realizacje miały profesjonalny charakter. Pozorna łatwość wykonawcza i wdzięk papierowych realizacji jest złudny. Znaczenie terminu sztuka papieru składa się z dwóch słów i należy pamiętać, że pierwszym jest sztuka.