Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Światło poranne

Światło poranne Światło poranne Światło poranne Światło poranne
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric papier ręcznie wytworzony
Technique własna
Size wys. 49 cm; szer. 49 cm
Author Błaszczyk-Zych, Adriana
Place of creation Polska
Time of creation 2008
Inventory no MD 3141 A

(Polski)

Praca wykonana z włókien roślinnych, barwionych naturalnie, przeplatanych; sprawia wrażenie okna, przez które docierają promienie słoneczne.

Adriana Błaszczyk-Zych – ur. 1967 w Łodzi, absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP)  w Łodzi, Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w Pracowni Tkaniny Unikatowej prowadzonej przez prof. Aleksandrę Mańczak. Od 1993 r. roku zajmuje się również pracą dydaktyczną, początkowo na Universidad Iberoamericana w Meksyku, gdzie prowadziła Pracownię Projektowania Ubioru z Dzianin. W latach 1994–97 kierowała Centro de Enseñanza e Investigación Textίl w Zacatecas w Meksyku. Była autorką realizowanego tam programu Studium Dyplomowego z zakresu Projektowania Tkaniny i Ubioru. W 1996 w Centrum Kultury w Zacatecas zorganizowała pierwszą meksykańską wystawę sztuki papieru: Primer Muestra Nacional de Papel Hecho a Mano. Swoją twórczość realizuje w technikach: papieru ręcznie wytwarzanego, batiku i malarstwa na tkaninie. Jako jedyna w kraju wykonuje papierowe obrazy starą techniką ubijania włókien roślinnych.

Artystka o swojej twórczości:

…Chcę, aby moje prace były bliskie człowiekowi, naturalne jak otaczająca nas przyroda. Do ich realizacji stosuję wyłącznie włókna roślinne: kozo, sitowie, korę wiklinową, trawę pampasową, liście i inne. Używam tylko naturalnych barwników takich jak: koszenila, czy indygo. Tematem moich papierowych prac jest przyroda, obserwowany w niej rytm i gra światła.