Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Papiernia

Papiernia Papiernia Papiernia
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric masa papiernicza barwiona
Technique własna
Size wys.62 cm; szer. 43 cm
Author Diduch, Maria
Place of creation Polska, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Time of creation 1998
Inventory no MD 284 A

(Polski)

Kompozycja z papieru ręcznie czerpanego – widok papierni dusznickiej.

Diduch Maria – ur. w 1947 r., w Łodzi. W latach 1967–1973 studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1973 r. uzyskała dyplom. W tym samym roku wyjechała do Holandii, gdzie rozpoczęła swoją karierę artystyczną od  twórczości w dziedzinie malarstwa i rysunku. W latach 80. i 90. realizowała prace w różnych gatunkach i technikach malarskich poszerzając  drogą eksperymentu  swój warsztat twórczy aż po doświadczenia z ręcznie czerpanym papierem oraz różnorodnymi rodzajami włókien.

Artystka od 20 lat pracuje we własnej, unikatowej technice, w której podstawowym medium jest ręcznie czerpany papier, tworząc  z niego dwuwymiarowe kompozycje, jak i przestrzenne liczne instalacje imitujące materiał koronki, a także obiekty i książki artystyczne.

Wartość i oryginalność owych prac wyraża się z jednej strony poprzez użyte w nich kolory, łatwość  łączenia masy papierniczej i różnorodnych materiałów takich jak tkaniny, włókna roślinne oraz wchodzące z tymi elementami w interakcję światło. Wzajemne oddziaływanie owych struktur jest główną siłą jej artystycznego języka.