Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Życzenia 2

Życzenia 2 Życzenia 2 Życzenia 2
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric papier, liście
Technique własna
Size wys. 60 cm; szer. 43 cm
Author Stokowska, Joanna
Place of creation Polska
Time of creation 2014
Inventory no MD 3155 A

(Polski)

Praca z cyklu pt. “Życzenia”. Kompozycja na białym tle z przetworzonych roślin (liści), dwubarwna: jasny, transparentny beż i brązowe pola. Uchwycona struktura papieru – liścia przypominająca koronkę.

Joanna Stokowska studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskała na Wydziale Architektury Wnętrz w 1962 r. Odbyła staż w pracowni witraży i pracowni wnętrz we Francji. W latach 1980–1988 prowadziła pracownię: „Terapia przez sztukę”. Tworzyła w dziedzinie architektury wnętrz, grafiki, tkaniny. Od 1990 r zajmuje się ręcznie wytwarzanym papierem i od tej pory większość prac wykonuje z tego materiału.

Artystka o swojej twórczości:

Moje prace powstają z roślin, z liści, traw, pokrzyw i różnych innych chwastów, które po przetworzeniu, według tradycyjnej wschodniej metody, zamieniają się w papierową, włóknistą substancję. Możliwość przygotowywania  własnoręcznie materiału, z którego te prace powstają, uważam za  przywilej. Wytwarzanie tworzywa jest początkiem procesu tworzenia, magiczną możliwością wyboru z pośród niezliczonej ilości propozycji, uniezależnieniem się od konieczności stosowania gotowych, przemysłowo wytwarzanych materiałów i produktów i przede wszystkim zaproszeniem do współpracy z naturą. Współpracy, która, bez względu na to jak długo trwa, a w moim przypadku trwa już wiele lat, ciągle jeszcze zaskakuje, dziwi,  zaciekawia ilością nieodkrytych tajemnic i niespodzianek, inspiruje, wciąga i oczywiście dostarcza dużo  radości.