Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Co pozostanie

Co pozostanie Co pozostanie
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric papier gazetowy, klej, gips
Technique papier maché
Size wys. 51 cm; szer. 33 cm; głęb. 25 cm
Author Jabłoński, Maciej
Place of creation Polska
Time of creation 2017
Inventory no MD 3164/1 A

(Polski)

Jedna z trzech masek (mała) przedstawiająca twarz człowieka, z wyraźnie zaznaczonym nosem, mniej wyraźnie zaznaczone oczy i usta. Całość wyklejona małymi kawałkami gazet; uwagę przykuwają kolorowe punkty powstałe w wyniku dodania do masy barwnych czasopism.

Maciej Jabłoński – ur. 1974 r., absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2000).  W latach 2002–2009  asystent w Pracowni Działań Multimedialnych ASP w łodzi. Doktorat w Instytucie Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2007). Obecnie wykładowca Politechniki Łódzkiej (pracownia rzeźby). Artysta wielomedialny, tworzy książki artystyczne, obiekty i instalacje.

Jednym z nurtów poszukiwań artysty są obiekty i instalacje z wykorzystaniem masek. Dotykają one zagadnień prawdy, szczerości, a także refleksji nad tożsamością jednostki. Obiekty wykonane są z recyclingowego, silnie przetworzonego papieru, który tworzy przestrzenne formy – od niekształtnych, jakby w konwulsjach wijących się brył do ponadnaturalnej wielkości twarzy. Charakterystyczną cechą prac Jabłońskiego jest też to, że zwykle powstają one w cyklach. Można odnieść wrażenie, że autor chce wzmocnić przekaz prac poprzez powielanie podobnych obiektów lub też analizuje temat, tworząc różne warianty.