Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

[Bez tytułu]

[Bez tytułu] [Bez tytułu] [Bez tytułu]
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric papier pakowy barwiony, wykałaczki
Technique kolaż
Size wys. 49 cm; szer. 77 cm
Author Mandziuk-Zajączkowska, Aurelia
Place of creation Polska, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Time of creation 2000
Inventory no MD 3169 A

(Polski)

Obraz – kolaż wykonany z kawałków papieru pakowego, częściowo zamalowany techniką punktową, pola barwne przedzielone są pasami niezamalowanymi. Na ich tle można dojrzeć trójkątne formy przypominające żagle. Całość jest utkana drewnianymi patyczkami, które nawiązują do splotów tkaniny.

Aurelia Mandziuk-Zajączkowska – ur. 1954 w Łodzi, polska artystka sztuk wizualnych, animatorka kultury. Absolwentka ASP w Łodzi (dawniej PWSSP w Łodzi). Zajmuje się tkaniną, tworzy obiekty i instalacje z pogranicza wielu dziedzin sztuki. Tkaczka intermedialna, swoje ostatnie prace zamyka w terminie „kontekstile”, wskazując na ich rodowód w tkaninie, a jednocześnie podkreślając otwarcie na kontekstualizm (sztuka kontekstualna). Inspiracje czerpie z osobistych doświadczeń i relacji interpersonalnych. Twórczyni i wieloletnia dyrektor PATIO Centrum Sztuki w Łodzi. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja, w 2019 wybrana jego prezeską. Członkini redakcji pisma Sztuka i Dokumentacja. Jedna z założycielek i członkini grupy artystek Frakcja. Inicjatorka i uczestniczka wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Obecnie wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie.

Artystka o swojej twórczości:

Będąc twórcą związanym z tkaniną i poszukując nowych form ekspresji, zaczęłam szukać również nowego medium. Stał się nim papier, materiał pokrewny tkaninie ze względu na swój włóknisty charakter. Papier, podobnie jak tkanina, ciepły i przyjazny w odbiorze, jest także podatny w kształtowaniu formy.