Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Amsterdam

Amsterdam Amsterdam Amsterdam
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric masa papiernicza barwiona
Technique własna
Size wys.41 cm; szer. 29 cm;
Author Diduch, Maria
Place of creation Polska, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Time of creation 2015
Inventory no MD 378 A

(Polski)

Papierowy obiekt artystyczny “Amsterdam”, przedstawia pejzaż miejski. Kolaż z masy papierniczej i innych materiałów, podkreślony tuszem.

Diduch Maria – ur. w 1947 r., w Łodzi. W latach 1967–1973 studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1973 r. uzyskała dyplom. W tym samym roku wyjechała do Holandii, gdzie rozpoczęła swoją karierę artystyczną od  twórczości w dziedzinie malarstwa i rysunku. W latach 80. i 90. realizowała prace w różnych gatunkach i technikach malarskich poszerzając  drogą eksperymentu  swój warsztat twórczy aż po doświadczenia z ręcznie czerpanym papierem oraz różnorodnymi rodzajami włókien.

Artystka od 20 lat pracuje we własnej, unikatowej technice, w której podstawowym medium jest ręcznie czerpany papier tworząc  z niego dwuwymiarowe kompozycje jak i przestrzenne liczne instalacje  imitujące materiał koronki, a także obiekty i książki artystyczne.

Wartość i oryginalność owych prac wyraża się z jednej strony poprzez użyte w nich kolory, łatwość łączenia masy papierniczej i różnorodnych materiałów, takich jak tkaniny, włókna roślinne oraz wchodzące z tymi elementami w interakcję światło. Wzajemne oddziaływanie owych struktur jest główną siłą jej artystycznego języka.