Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Bajkowa architektura

Bajkowa architektura
Typ obiektu sztuka papieru
Fabric masa papiernicza z włókna lnianego
Technique własna
Size wys. 85 cm; szer. 52 cm
Author Alamo, Kikis
Place of creation Hiszpania
Time of creation 2010
Inventory no MD 2307 A

(Polski)

Obiekt z cyklu: „Bajkowa architektura” przedstawiający zamek. Wykonano jedynie fasadę (z papieru), która została uformowana tak, iż sprawia wrażenie formy przestrzennej. Przestrzenność obiektu podkreślają czarno-złote elementy naśladujące okna, bramy. Obiekt umieszczono w szklanym opakowaniu.

Hilda Luci Alamo Vilaboa pseud. artystycznym Kikis Alamo,

Ur. 1951 r. w Veracruz, Meksyk.

Dyplom uzyskała z projektowania graficznego na Uniwersytecie Iberoamerykańskim, Meksyk D. F. Podjęła również studia zaawansowane w zakresie projektowania tkaniny.

W latach 70. XX w. przybyła do Hiszpani, gdzie osiedliła się na stałe.

O swojej twórczości mówi: „…Ponieważ studiowałam projektowanie tkaniny, zawsze uważałam papier za tkaninę. Chociaż nie powstaje on w procesie tkania, to jego materią są tekstylne włókna, takie jak bawełna, len, abaka. Tkaninę połączyłam ze studiowaniem konstrukcji i struktur tkackich, mogących stanowić szkielet dzieła lub dzieło samo w sobie. Z kolei konstrukcja doprowadziła mnie do innej fascynującej dziedziny, jaką jest architektura – kolejny spośród moich ulubionych tematów. A w nich wszystkich jako najważniejszy element mojej pracy przewija się światło – światło, które także jest częścią projektu.”