Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Zobacz nową pięćsetkę i jej starsze siostry

13.03.2017

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego na awersie wszedł do obiegu 10 lutego br. Muzeum Papiernictwa zaprezentowało go 10 marca podczas wernisażu wystawy „Z pięćsetką przez stulecia”.

Główny bohater ekspozycji to właśnie banknot 500-złotowy, ale w różnych dziejowych odsłonach. Zobaczyć więc można pierwsze pięćsetki, pochodzące z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknoty markowe i złotowe II Rzeczypospolitej. Nie zabrakło okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki miała również Polska Ludowa i nie wszyscy dziś wiedzą, że w latach siedemdziesiątych władze nie zgodziły się, by na banknocie o takim nominale pojawiła się Maria Curie-Skłodowska – zastąpił ją ostatecznie Tadeusz Kościuszko.  Te i inne ciekawostki przekazał uczestnikom wernisażu kustosz wystawy Jan Bałchan,  przedstawił również zabezpieczenia najnowszej polskiej pięćsetki.

Podczas otwarcia wystawy dyrektor Maciej Szymczyk nadał duszniczance Elżbiecie Dembickiej tytuł honorowego kustosza Muzeum Papiernictwa – w podziękowaniu za nieodpłatne przekazanie placówce kolekcji historycznych banknotów.

Ekspozycja będzie czynna do 28 maja br. Zapraszamy!