Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Znowu kupujemy… banknoty!

23.06.2017

Po raz trzeci Muzeum Papiernictwa udało się pozyskać fundusze na wzbogacenie swej kolekcji numizmatycznej. Już wkrótce do muzealnych zbiorów trafi 115 historycznych banknotów wartych prawie 95 tys. złotych.

Środki na ich zakup w kwocie 75.855,00 zł wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje muzealne. Natomiast wkład własny Muzeum Papiernictwa w wysokości 18.964,00 zł zabezpieczył Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Banknoty pozyskano z prywatnej kolekcji Czesława Miłczaka – wybitnego znawcy historii polskich pieniędzy papierowych. Są to niezwykle cenne bilety skarbowe Insurekcji  Kościuszkowskiej, nieobiegowe banknoty z dwudziestolecia międzywojennego jak również seria z 1990 roku. Muzeum także nabyło kompletne niemieckie emisje Ober-Ost  Posen i Ober-Ost Kowno z końca pierwszej wojny światowej. Bogatą kolekcję pieniędzy Polski Ludowej wzbogacą banknoty wprowadzone do obiegu w 1950 i 1965 r.

Część pozyskanych banknotów już niebawem zobaczymy na nowej ekspozycji Polski pieniądz papierowy, której otwarcie nastąpi podczas tegorocznego Święta Papieru.  Natomiast całą kolekcję będzie można obejrzeć we wrześniu w ramach specjalnej wystawy czasowej Z muzealnej kolekcji. Banknoty z historią w tle.


mkidn

logotyp-umwd_nowy