Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

XIX Święto Papieru – niewy(czerpane) dziedzictwo dla każdego

29.07.2019

W tym roku mija 180 lat od wynalezienia fotografii przez Francuza, Louisa Jacquesa Daguerre`a. Aby uczcić to wydarzenie, XIX Święto Papieru odbyło się pod znakiem fotografii i kultury francuskiej.

Święto Papieru to największy w Polsce rodzinny festiwal poświęcony papierowi. Organizowany jest w ostatni weekend lipca. Dwudniowa impreza oferuje zwiedzającym szereg atrakcji, m.in. warsztaty czerpania papieru, zdobienia go metodą marmoryzowania, czy wykonywania na nim suchych pieczęci. W tym roku wzięło w niej udział ok. 5 tysięcy osób.Zainspirowani francuskim wynalazkiem, przygotowaliśmy prezentację prototypu aparatu fotograficznego (camera obscura). Do tego celu wykorzystana została… XVI-wieczna, zabytkowa toaleta. Z tematyką fotografii związane były także pokazy cliché-verre. Tę technikę graficzną, będącą połączeniem grafiki i fotografii, zaprezentował artysta z Izraela Dawid Hadar.

W sobotę odbyło się oficjalne otwarcie XIX Święta Papieru. Wśród przybyłych gości znalazł się burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski oraz delegacja z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi, na czele z dyrektorem dr. Radosławem Dziubą oraz kierowniczką laboratorium dr inż. Elżbietą Baranek. Z wizytą łódzkiej reprezentacji związany był przekaz aparatury do badania cech i właściwości papieru. Część urządzeń zaprezentowana została na wystawie, której otwarcie odbyło się 27 lipca. Przekaz uzupełnił zbiory Muzeum, będące największą w Europie kolekcją tego typu aparatury.

Tradycją Święta Papieru są wernisaże wystaw sztuki papieru. W tym roku otwarta została ekspozycja „Washi no fushigi. Tajemnica papieru”. Wystawa przygotowana została we współpracy z krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Ekspozycja prezentuje prace trzech artystek z Krakowa, Ewy Rosiek-Buszko, Marty Bożyk i Malwiny Niespodziewanej. Ich dzieła wykonane zostały z użyciem japońskiego papieru washi oraz dusznickiego papieru czerpanego. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do stycznia 2020 r.

Święto Papieru to również konkursy. O nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa powalczyli uczestnicy sobotniej i niedzielnej edycji quizu wiedzy o dusznickim młynie papierniczym.

Dbając o kondycję naszych gości przygotowaliśmy także trójbój papierowy – o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A., największej w Polsce firmy papierniczej. Konkurs składał się z trzech dyscyplin – podnoszenia papierowej sztangi, pchnięcia papierową kulą na odległość oraz rzutu rolką papieru toaletowego do celu. W tym roku w konkurencji ze sztangą wystąpiły także kobiety.

Pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnięty został adresowany do wystawców konkurs na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną podczas XIX edycji festiwalu. Pierwsze miejsce zajęła wrocławska Stolarnia Kartek, współpracująca z firmą HeroLynx. Drugie miejsce przypadło Ewie Pikul za kolaż i grafikę z dusznickim Muzeum. Trzecia nagroda powędrowała do Sylwii Andrejszyn, która wykonała cykl obrazków z wizerunkiem ziół z Ziemi Kłodzkiej.    

Uczestnicy tegorocznego Święta Papieru poproszeni zostali także o wypełnienie krótkich ankiet nt. festiwalu i muzeum. Spośród chętnych rozlosowane zostały drobne upominki m.in. Puzzle 3D z widokiem pawilonu wejściowego dusznickiego młyna papierniczego.

Do najmniejszego na świecie teatru zaprosiła festiwalowych gości grupa aktorów z lądeckiej „Akademii Wyobraźni”. Na specjalnie zaprojektowanej replice zabytkowej sceny marionetkowej lądecki teatr wystawił spektakl „Jaś i Małgosia”.

W klimat muzyki francuskiej wprowadził zgromadzonych wrocławski zespół Duo Francais. Męski duet zaprezentował szlagiery w wersji na gitarę i akordeon.

Nie byłoby Święta Papieru bez naszych wystawców, którzy w tym roku uzupełnili nasz program m.in. o pokazy drzeworytów i odbitek drzeworytniczych na replice prasy Gutenberga, pokazy kaligrafii, warsztaty quillingu, zajęcia z origami oraz papierowego teatrzyku. 

Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za przybycie. Za rok jubileuszowe, dwudzieste Święto Papieru. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

XIX „Święto Papieru” dofinansowane zostało ze środków  Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.  Całkowity koszt zadania wynosi 124 350,00 zł. Ponad połowa tej kwoty tj. 64 000,00 zł pochodzi z dotacji celowej Dyrektora Narodowego Centrum Kultury pozyskana w ramach programu Kultura – Interwencja 2019.

Wydarzenie uzyskało także wsparcie z budżetu jednostek samorządu terytorialnego: Starostwa Powiatowego w Kłodzku – 2 500,00zł i Gminy Duszniki-Zdrój – 4 000,00 zł oraz od sponsora Mondi Świecie S.A. 

Patronat honorowy objęli: marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Patroni medialni: Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, Telewizja Sudecka, Telewizja Kłodzka, doba.pl, Przegląd Papierniczy.