Warszawskie spotkanie przyjaciół dusznickiej papierni

02.02.2012

Wczesnym popołudniem 2 lutego, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Muzeum Michała Jarczyńskiego w celu uczczenia sukcesu dusznickiej instytucji, w „Restauracji Polskiej Na Trakcie” odbyło się spotkanie gości zaproszonych na uroczystość z ramienia Muzeum Papiernictwa. Gości powitał Michał Jarczyński, gratulując muzeum  wielkiego osiągnięcia i polecając je dalszej dbałości Urzędowi Marszałkowskiemu. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec w swoim wystąpieniu wyraził radość z licznych osiągnięć Muzeum Papiernictwa, w tym również wzrostu rangi dolnośląskiego zabytku dla kultury narodowej. Radości nie kryli również kolejni mówcy: Andrzej Rymarczyk – Burmistrz Dusznik-Zdroju, Bożena Schweizer-Makowska – poprzednia dyrektor Muzeum Papiernictwa, Barbara Obelinda-Nowak – szefowa wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków, Jacek Gawroński – Dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim. Maciej Szymczyk dziękując wszystkim za przybycie na uroczystość – pomimo siarczystego mrozu – przypomniał, że obecny stan młyna papierniczego oraz jego znaczenie dla kultury narodowej jest efektem pracy kilku pokoleń dusznickich muzealników począwszy od Jana Michała Kowalskiego, poprzez czasy Bożeny Schweizer-Makowskiej do obecnych chwil. Podkreślił ogromne znaczenie dobrej współpracy z organizatorem – Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, pochwalił zaangażowanie firm branży papierniczej i Urzędu Miasta w Dusznikach-Zdroju w działalność Muzeum Papiernictwa oraz owocną współpracę ze służbami konserwatorskimi. Zauważył również ważną rolę dziennikarzy przekazujących informacje o muzeum i zachęcających społeczeństwo do udziału w życiu papierni.