Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

W „Podróży z historią”

22.02.2017

Kolejna ekipa telewizyjna w Muzeum Papiernictwa! We wtorek 21 lutego gościliśmy twórców „Podróży z historią”, cyklicznego programu TVP2, z redaktorem Radosławem Kotarskim. Odcinek nakręcony w naszej papierni zostanie wyemitowany w sobotę 22 kwietnia o godz. 11:40.

Radosław Kotarski nie jest krzykliwy i efekciarski, nie choruje na słowotok radiowców ze stacji komercyjnych i nie chwyta się wymuszonych żartów, by utrzymać uwagę. Może przez to nieco staroświeckie podejście został gwiazdą polskiego Internetu – pisała o 29-letnim blogerze „Gazeta Wyborcza”.

Jego youtube’owy kanał „Polimaty” z filmikami edukacyjnymi z różnych dziedzin wiedzy zyskał ogromną popularność. Prowadzony od sierpnia 2012 r., odnotował już blisko 50 milionów wyświetleń i może się pochwalić prawie 440 tys. subskrybentów! Nic dziwnego, że Kotarski trafił w końcu do telewizji.

Wyborcza: W programie Kotarski przede wszystkim doświadcza historii. Rezygnuje z perspektywy wielkiej polityki i wielkiej gospodarki. W „Podróżach z historią” jest pokazane zwykłe życie ludzi z minionych epok: co jedli, jak się ubierali i na co chorowali. Prowadzący w każdym odcinku przeprowadza test, np. rozpala ognisko, by sprawdzić, jakie światło dawały średniowieczne latarnie opalane drewnem w porównaniu z elektrycznymi z XX w., albo przymocowuje do jeźdźca sonometr, by zmierzyć hałas powodowany przez husarskie skrzydła. I opowiada, wplatając do narracji informacje z historii języka polskiego, militariów, budownictwa czy heraldyki. Kotarski potrafi interesująco mówić i widać, że włożył dużo trudu w merytoryczne przygotowanie.

Potwierdzamy prawdziwość tej opinii – redaktor przyjechał do nas z solidną teoretyczną i historyczną podbudową, a do tego chętnie korzystał z wiedzy i doświadczenia pracowników Muzeum Papiernictwa. Chcąc pokazać telewidzom, jak kiedyś wytwarzało się papier, przepracował każdy z etapów produkcji dostępny w naszej papierni.

Młyn papierniczy był jednak nie tylko manufakturą, ale także domem dusznickich papierników. Ze wspaniałymi polichromiami w pokojach letnich oraz – co rzadkie w dawnych czasach – prawdziwą toaletą! Dlatego jedno z ujęć musiało zostać nakręcone tam, gdzie królowie piechotą…

Ekipę „Podróży z historią” zaskoczyło bogactwo dziedzictwa dusznickiej papierni i to, że jest ono wciąż żywe w kontynuacji papierniczego rękodzieła.  Ale najbardziej – ta magia, kiedy z wodnej zawiesiny formuje się na sicie nietrwały jeszcze arkusz… Efekt: realizacji programu towarzyszyło ciągłe przeliczanie czasu ujęć. Ich suma uparcie nie chciała się zmieścić w limicie.

Filmy z cyklu „Podróże z historią” można oglądać w serwisie internetowym vod.tvp.pl.