Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Tadeuszowi Różewiczowi – Teresa Kępowicz

01.03.2016

Wystawa „Zawsze fragment” Teresy Kępowicz była zwieńczeniem nowatorskiego, interdyscyplinarnego przedsięwzięcia – bezpośredniego zestawienia malarstwa i poezji, mającego na celu wzmocnienie doznań i emocji u odbiorcy. Jej organizatorem był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a współorganizatorami muzea: Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Sportu i Turystyki w Karpaczu i Karkonoskie w Jeleniej Górze – Oddz. Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Zestawiając swoje malarstwo z poezją Tadeusza Różewicza (1921-2014), Teresa Kępowicz pragnęła dowieść, że sztuki te nie tylko istnieją obok siebie, ale też ich wzajemne przenikanie się i uzupełnianie tworzy nową wartość.

Zamierzeniem artystki było namalowanie cyklu obrazów do wybranej twórczości Tadeusza Różewicza. Cykl, który powstał w lipcu 2015 r., składa się z 12 obrazów olejnych w formacie ok. 100 x 70 cm oraz 11 przedruków wierszy, stanowiących inspirację dla poszczególnych obrazów. Teksty utworów wydrukowano na papierze czerpanym z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Wybór utworów o Dolnym Śląsku do projektu nie był przypadkowy. Miał on uświadomić odbiorcy fakt fizycznej obecności wybitnego poety, dramaturga i prozaika Tadeusza Różewicza w tym regionie i podkreślić jego związek z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem. Jest to hołd złożony poecie, który swoją twórczością sprawił, iż kultura polska zakorzeniła się w Karkonoszach równie głęboko jak niemiecka.

Wystawa zorganizowana została w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego pod mecenatem Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Czas ekspozycji w Muzeum Papiernictwa: 20 stycznia – 28 lutego 2016.



plakat Zawsze fragment - plakat A2