Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Radiowa Jedynka z wizytą w dusznickim młynie

26.02.2018

Jest jeden sprawdzony sposób na udany sobotni poranek. Wystarczy włączyć Radiową Jedynkę o 9.00 rano i wysłuchać audycji „Jedyne takie miejsce”. W programie redaktorzy odkrywają wyjątkowe miejsca i poznają ciekawych ludzi, tworząc wspólnie z nimi wizytówki regionów.

23 lutego do Muzeum Papiernictwa przyjechał redaktor Roman Czejarek. Razem z dyrektorem dusznickiego Muzeum Maciejem Szymczykiem,  zwiedził stary, ponad 450-letni młyn papierniczy, siedzibę Muzeum Papiernictwa. Próbował otwierać sejf na wystawie banknotowej, zachwycał się zdobieniami budynku, widocznymi nawet  z krajowej „ósemki” (młyn papierniczy położony jest tuż przy drodze międzynarodowej E67 na trasie Wrocław – Kudowa-Zdrój).

Na dłuższą chwilę zatrzymał się jednak przy dekoracjach malarskich tzw. polichromiach, umiejscowionych wewnątrz papierni. Są one rzadkim przykładem malowideł na drewnie w budynku o charakterze świeckim, łączącym funkcję przemysłową i mieszkalną. Część z polichromii powstała w XVIII w. na specjalne zamówienie jednego z właścicieli papierni Józefa Ossendorfa. Były one swoistego rodzaju manifestacją pozycji i bogactwa tego czeskiego papiernika. Józef Ossendorf był bowiem „królewskim nadwornym papiernikiem” Fryderyka II Wielkiego. Ten prestiżowy tytuł otrzymał jako dowód uznania dla jego zawodowych umiejętności.

Całą wizytę w dusznickim młynie można odsłuchać pod linkiem https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2040003,Raj-dla-narciarzy-i-kuracjuszy-DusznikiZdroj        (po lewej stronie artykułu znajdują się trzy pliki, pierwszy poświęcony jest m.in. Muzeum Papiernictwa).

roman-czejarek_20321175