Piękno odnalezione w… młynie papierniczym. Wystawa plenerowa w Krakowie i Warszawie

19.06.2015

Piękno Odnalezione to ogólnopolski projekt prezentujący polskie obiekty historyczne, realizowany od 2009 r. W kolejnych odsłonach, na wystawach plenerowych, stronie internetowej projektu oraz w wydawnictwach prezentowane są przywrócone do dawnej świetności pałace, zamki, dwory oraz zrewitalizowane obiekty przemysłowe.

Do tegorocznej edycji zaproszono także nasz młyn papierniczy. Przepięknie odrestaurowany budynek jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury Dolnego Śląska, przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy zwiedzających. Urządzone w nim Muzeum Papiernictwa to instytucja prezentująca chlubne tradycje przemysłowe regionu, ale również miejsce pozwalające przeżyć niepowtarzalną przygodę. Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Dolnym Śląsku. Mamy nadzieję, że prezentacja dusznickiego dziedzictwa wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków i Warszawę, przyczyni się do zwrócenia szczególnej uwagi na jedyny na ziemi kłodzkiej pomnik historii, a być może już wkrótce jeden z niewielu obiektów na Dolnym Śląsku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W dniach 19.06-18.07 wystawa plenerowa poświęcona dusznickiemu młynowi papierniczemu prezentowana będzie przy Uniwersytecie Warszawskim na Krakowskim Przedmieściu, 25.07-21.08 na Zamku Królewskim na Wawelu.