O maszynie Roberta w Centrum Historii Zajezdnia

29.04.2019

W Centrum Historii Zajezdnia 25 kwietnia odbył się wernisaż wystawy wędrującej „Od arkusza do wstęgi. 220 lat maszyny papierniczej”. Ekspozycję otworzyli dyrektor Centrum Marek Mutor oraz dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk. Szerzej nt. wystawy opowiedział jej autor Marcin Wyszyński. Ekspozycja prezentuje historię maszyny papierniczej od jej początków po czasy współczesne.

Drugą część wystawy, opowiadającą o historii zakładów produkcji maszyn papierniczych w Cieplicach, zaprezentowała Wioletta Piątkowska z PMPoland, firmy, która jest bezpośrednim spadkobiercą cieplickich zakładów. Pokazano na przykładzie prezentacji multimedialnej i filmów jak wygląda dzisiejsza budowa maszyn oraz jakie dzisiaj są ich osiągi. Na koniec wszyscy zebrani mogli wziąć udział w czerpaniu papieru, by zobaczyć jak wynalazek maszyny zmienił proces produkcji papieru.

Wystawa otwarta była do 12 maja 2019 r.