Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Nagroda Kulturalna Śląska dla Muzeum Papiernictwa

29.09.2016

Muzeum Papiernictwa zostało uhonorowane międzynarodową Nagrodą Kulturalną Śląska „Silesia”. Decyzję o wyróżnieniu dusznickiego muzeum podjęło polsko-niemieckie jury, w którym zasiadają przedstawiciele Rządu Dolnej Saksonii (kraju związkowego Republiki Federalnej Niemiec), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz polskich i niemieckich placówek dyplomatycznych.

Nagroda ma już czterdziestoletnią historię. Ustanowił ją w 1977 r. Rząd Dolnej Saksonii – kraju związkowego, w którym osiedliło się najwięcej Niemców wyjeżdzających po II wojnie światowej ze Śląska. Miał to być symbol więzi łączącej Dolną Saksonię ze Ślązakami żyjącymi w Republice Federalnej Niemiec. W ten sposób wyróżniano twórców pochodzących ze Śląska lub tworzących dzieła dotyczące tego regionu w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki.

Od 1993 r., na mocy porozumień polskich i niemieckich regionów, Nagroda Kulturalna Śląska stała się wspólnym przedsięwzięciem dolnośląsko-dolnosaksońskim. Obecnie z niemieckiej strony organizuje ją Rząd Dolnej Saksonii, a ze strony polskiej Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Każdego roku przyznawane są dwie nagrody indywidualne za osiągnięcia odnoszące się do Śląska oraz nagrody specjalne – dla instytucji za działania w sferze dialogu pomiędzy Polską a Niemcami oraz za osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na Śląsku. Dotąd laureatami byli m.in. poeta Tadeusz Różewicz, pisarka Olga Tokarczuk, filolog prof. Jan Miodek, historyk prof. Arno Herzig. W 2016 r. nagroda wręczana jest już 40. raz.

Muzeum Papiernictwa zostało uhonorowane za ochronę historycznego młyna papierniczego – jednego z najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku, jak też za liczne przedsięwzięcia realizowane przez naszą instytucję w celu upowszechniania kultury polskiej w Niemczech i kultury niemieckiej w Polsce. Jury wysoko oceniło realizowane przez muzeum badania i popularyzowanie dziejów śląskiego papiernictwa. Podczas uroczystej gali we wrocławskiej operze w sobotę 24 września laudację na cześć Muzeum Papiernictwa wygłosił prof. Arno Herzig – niemiecki historyk urodzony na Ziemi Kłodzkiej, a w imieniu muzeum nagrodę odebrał dyrektor instytucji Maciej Szymczyk.

W tegorocznej uroczystości wzięło udział ok. 350 osób z Niemiec i Polski. Oprócz uroczystej gali, w programie imprezy znalazł się również wyjazd do Dusznik-Zdroju (25 września) w celu obejrzenia młyna i prezentowanych w nim ekspozycji.

Materialnym wymiarem „Silesii” jest statuetka wykonana przez wrocławskiego artystę Stanisława Wysockiego, ufundowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Rząd Dolnej Saksonii.

Pomimo materialnego wymiaru, wyróżnienie ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe. Umacnia pozycję Muzeum Papiernictwa na mapie kulturalnej Dolnego Śląska i zwraca uwagę środowisk międzynarodowych na młyn papierniczy. Nagroda przyznana naszemu muzeum świadczy o tym, że historyczna papiernia cieszy się coraz szerszym uznaniem. Dzięki temu wzrastają jej szanse na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.